Memiş Hoca – RÜYA NEDİR?

Paylaş
 

RÜYA NEDİR?

 

Sevgili okuyucularım, hepimiz zaman zaman kendi kendimize sorarız:

“Rüya nedir?” 

Rüya, hayatın ta kendisidir. 

Gelmiş geçmiş milyonlarca yıl içinde, doğmuş, ölmüş yüz milyarlarca insanın hayatını bir düşünün! Yaşadığımız dünya hayatında Allah’ın bize bahşettiği sayısız güzellikler karşısında çoğu zaman; “Tıpkı bir rüya gibi!” deriz. Şükürler olsun ki, o güzellikleri görüyor ve yaşıyoruz. Şükürler olsun ki, uyuyor ve uyanıyoruz. Allah bize uykumuz sırasında birçok şeyi gösteriyor, kullarını uyarıyor, yanlışlarımıza dikkat çekip, doğrulara işaret ediyor. Adına “rüya” dediğimiz ve uyku halindeyken yaşadığımız bu olgu esnasında gördüklerimiz bizi bazen korkutuyor, bazen de sevindiriyor.

Rüyalarımızda bazen uçuyor, bazen düşüyor, bazen kazanlarda kaynıyor, bazen boğuluyor, bazen de uçar adımlarla koşuyoruz. Bazen denizlerin üzerinde yürüyor, bazen de bir karış suyu olan bir dereyi geçemiyoruz. Bazen kral, bazen dilenci oluyoruz. Bazen cennet kuşları ile oynuyor, bazen de yılanlar ile boğuşuyoruz. İşte bu yüzden, bazen kan-ter içinde, bazen de mutlulukla gülümseyerek uyandığımızda: “Bu gördüklerim acaba ne anlama geliyor?” diye merak edip, rüyamızı yorumlayacak birini arıyoruz.

Gördüğümüz rüyalar, genellikle günlük hayatımızla bağlantılıdır. Hasta bir insan içinde bulunduğu ruh halinin çerçevesinde rüya görür; sağlıklı, neşeli ve düzenli hayat süren bir insanın gördüğü rüyalar da onun ruhi durumunun bir aynası gibidir. Düzgün bir hayatı olmayan, ya da şeytani işlere karışmış insanlar ise gördükleri korkutucu rüyaları hatırlamak bile istemezler.

Sabah uyanıp da: “Allah Allah, öyle bir rüya gördüm ki, hayatımla hiç ilgisi yok!” demeyin. Gördüğünüz rüyayı düşünün ve yorumlamaya çalışın; çünkü unutmayın, o gördükleriniz, size gösterilenlerdir, belki bir işaret, belki de bir uyarıdır! Elinizde bulunan bu arşiv, rüyalarınızı yorumlamanızda size rehber ve yardımcı olacaktır. Bu arşivde rüya âleminde gördüklerinizi ve ne anlama gelebileceklerini madde madde bulacak, birleştirecek ve rüyanızın anlamlı bir yorumunu yapabileceksiniz. Rüyalarınızı yorumlamak için başvuracağınız kaynak ya da kişi çok önemlidir, çünkü rüyalara getirilen yorumlar, sağlıklı bir kaynaktan alınmaz ya da ehil bir kişi tarafından yapılmazlarsa, o rüya sahibini bunalıma sürükleyebilirler!

Mübarek dinimizde rüyaların ve rüya yorumunun önemli bir yeri vardır. Ashabdan Ebu Hurayre (r.a.)’ın naklettiği bir Hadis-i Şerif’e göre Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmuşlardır:

“Nübüvvetten sonra baki kalacak, ancak mübeşşirattır.”

Bunun üzerine sahabiler sordular:

“Mübeşşirat nedir ya Rasulallah?”

Hz. Peygamber (s.a.v.) buyurdular ki:

“Salih rüyalardır.”

Hz. Peygamber (s.a.v.) bir başka Hadis-i Şerif’lerinde:

“İçinizden biri, hoşuna gidecek bir rüya görür ise, bu rüya Allah’tandır. Onun için Allah’a hamd etsin ve o rüyayı söylesin.” 

Bir başka Hadis-i Şerif’lerinde de Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmuşlardır:

“İçinizden hanginiz doğru sözlü ise, o kişinin rüyası da doğrudur.” 

Ancak bir de “şeytani rüyalar” vardır ki, onlar hakkında Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmuşlardır:

“Rüyada şeytan insanları kandırır; tesirinde kalmayın!” 

İşte bu yüzden daima abdestli olarak uykuya yatmak tavsiye edilir, çünkü abdestli olarak yatıp uyuyan bir kimseyi şeytan rahatsız edemez!

Bütün bunlar da açıkça gösteriyor ki, rüyayı yorumlamak gerçekten de çok önemlidir. Rüya yorumu yapacak kişinin, dini bütün, kültürü sağlam, yorum kabiliyeti gelişmiş ve güçlü bir kimse olması şarttır. Yanlış ya da eksik yorumlar, rüyaların taşıdı uyarıların kaçırılmasına, işaretlerin fark edilmemesine yol açabilir. Halk arasında rüya yorumları ne yazık ki son derece yanlış yapılmakta, bu yüzden de amacına ulaşamamaktadır. Gazetede yapmış olduğum rüya yorumlarına büyük ilgi gösterdiniz; sizlerden binlerce mektup aldım; bunun için sizlere teşekkür borçluyum. Bu arşivi hazırlamam, işte bundan dolayı şart oldu.

Bu arşiv, Allah’ın izniyle, rüyalarınız gerçek ve sağlıklı yorumlarını yapabilmeniz için size özgün bir rehber olacak. Ancak siz değerli okurlarımı çok önemli bir hususta uyarmayı bir borç bilirim:

Bu arşivde bulacağınız rüya yorumları asla “fal” mahiyetinde değildir! Fal bakmak bir anlamda gaybdan haber vermeye kalkışmak demektir ki, bu mübarek dinimizde haram olduğu gibi mümkün de değildir. Zira gayb bilgisi yalnızca Cenab-ı Allah katındadır ve O’na aittir! Bu bakımdan rüya yorumları, elinizdeki arşivde de sık sık belirtildiği üzere, yalnızca birer uyarı, birer mesajdan ibarettir ve kesinlikle böyle anlaşılmalı, böyle değerlendirilmelidir.

Hepinize hayırlı ve güzel rüyalar diliyor ve Allah’tan cümlemizi doğruluk ve dürüstlük yollarından ayırmamasını niyaz ediyorum.

 

Mehmet Memiş – / www.heykadin.com

  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. zeynep aslan dedi ki:

    hocamız çok açıklayıcı bilgiler vermiş. allah razı olsun

Bir yorum bırak