Memiş Hoca – HİPNOZ…

Paylaş
 

HİPNOZ HASTALIKLARIN TEDAVİSİNDE KULLANILABİLİYOR MU?

Hipnoz, bir kimseyi söz. bakış ve telkin yoluyla dış dünyanın etkilerine kapatan ama uyutan kimsenin etkilerine açık tutan bir tür uyku durumu olarak izah edilmektedir.

Hipnoz yönteminin tarih boyunca her türlü hastalıkta tedavi metodu olarak kullanıldığı ve başarılı olunduğu da gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır

Hipnozun en önemli özelliği, hipnoz durumundaki kişi tetikte olup hareketlerinin kontrolünü elinde tutmaktadır. Bu, istemli bir yöntemdir.Dr. Mehmet Öz “Şifayı Yüreğinde Ara” adlı kitabında bu konuyu farklı bir bakış açısıyla ele almıştır.

Kitaba göre çoğu kişiler uyanık olarak kalmakta, etraflarındaki her şeyi duymaya devam etmektedirler ki, bu gerçek uyku durumuna hiç benzemez.

Hipnotize edilmiş kişi analitik, yani çözümsel düşünceden sinestetik, yani duyumsal düşünceye geçiş yapmaktadır. Bu bakışlı ruh halı çok zaman trans durumu olarak tanımlanmaktadır.

Mesela hastaların ameliyatlardan önce Hipnotize edilmesi sık sık başvurulan bir yöntemdir. Araştırmacılar tarafından tarif edildiğine göre, bir hastanın transa girmesi için üç adımlı bir işleme başvurmak gerekiyor;

Birinci adım: Başınızın tepesine bakmak ister gibi yukarı doğru bakmak.

İkinci adım: Yukarı bakmaya devam etmek ve yukarı bakarken yavaşça gözleri kapatmak. Yukarı bakarken bir yandan da soluk almak. Soluğu tutarak üçe kadar saymak.

Üçüncü adım: soluğu bırakmak, gözlen gevşetmek ve vücudu sürüklenmeye terk etmek. Transtan çıkmak için de yine bu üç adımlı bir işleme başvurmak gerekiyor. Geriye doğru üçten bire doğru saymak. Üçüncü adım hazır olmak.

Devamını bir sonraki yazımda okuyabilirsiniz…

 

Selametle…

Mehmet Memiş – / www.heykadin.com

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak