Memiş Hoca – HİPNOZ ACIYI AZALTIYOR MU?

Paylaş
 

 

Bir önceki yazımda hipnoz ile ilgili bilgiler vermiştim…

Araştırmalar, cerrahi müdahale sırasında kullanılan gevşeme tekniklerinin, anestezinin uygulandığı hastalarda bilinç derecesini etkileyebildiğini göstermiştir.

Robinson Crusoe” adlı bir inceleme 1965’de Güney Afrika’da gerçekleştirilmiştir.Ameliyat edilmekte olan uyutulmuş elli hastaya Daniel defoe’nin Crusoe’nin deniz kazası öyküsü kasaca anlatılmıştı. Rastgele seçilmiş ve anestezi uygulanmış başka elli hasta da aynı zamanda ameliyat ediliyordu, ama Robinson Cruso’yla dostu cuma’nın öyküsü onlara anlatılmamıştı.

İki gruptaki hastalar sonradan uyanınca onlara. “Ameliyatı hatırlıyor musunuz?” diye soruldu. Hepsi “hayır” cevabını verdiler, sonra kendilerine, “Acıyı hatırlıyor musunuz?’ diye soruldu. Yine “hayır” dediler. “Anlatılan öyküleri hatırlıyor musunuz?” Yine “hayır.” Sonra hastalara sonuncu soru soruldu. “Cuma” kelimesinin sizin için anlamı nedir?” Crusoe öyküsünü duymamış olanlar bunun, haftanın son günü olduğu yamanı verdiler Bununla birlikte, öykünün anlatıldığı hastaların yaklaşık yansı, “Robinson Crusoe” dediler.

Belli ki derin bir narkozun etkisindeki hastaların beynine bir şey ulaşmamıştı. bu sanı, genel anestezinin etkisindeki hastaların, bilinç dünyasıyla hiçbir bağları olmayan, tepkisiz cesedimsi vücutlar oldukları yolundaki yaygın kanaati yalanlamaktadır. Bu tür bir hareketsiz vücut, cerrahi ekibi için de kişilikten yoksun olup sadece ilgilenilmesi gereken bir tıbbı” sınavdır. Crusoe çalışması ve daha başkaları bu görüşün doğru olmadığını kanıtlamıştır.

Kalbin çalışmasını en düşük dereceye düşüren, dolayısıyla da bilinçaltını bastırması daha az olası bir anestezinin uygulandığı açık-kalp ameliyatı hastalan, ameliyatları sırasında olan bitenlerin pekala farkında olabilirler.

 

Selametle…

Mehmet Memiş – / www.heykadin.com

  • Site Yorum

Bir yorum bırak