Küçük bir çürük bile vücudu sarsıyor

Paylaş
 

Diş hekimleri uyarıyor: Ağız ve diş sağlığınızı önemseyin. Küçük bir çürük bile birçok hastalığa davetiye çıkarabiliyor. 6 ayda bir  düzenli kontrolünüzü yaptırın. Yoksa maddi manevi büyük bedeller ödersiniz.

 

Özel İçerik: Heykadir.com.tr

Hastalanmadan sağlığımızın değerini yeterince anlayamıyoruz. İlle de bir sağlık problemiyle karşılaşır karşılaşmaz hastanenin yolunu tutuyoruz. Oysa ki sağılığımızın değerini iyice bilmeli ve vücudumuza gereken özeni zamanında göstermeliyiz.

İKİ YILDA BİR DİŞÇİYE GİDİYORUZ

Yurt dışında diş hekimine 1 yılda 5 kez gidilirken, bu durum Türkiye’de 2 yılda bir olarak karşımıza çıkıyor. Peki ama kendimizi neden önemsemiyoruz?  İhmal edilen diş ve diş eti hastalıklarının vücuda büyük zararları olduğunu belirten Hospitadent Diş Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Diş Hekimi Ahmet Selvi, 6 ayda bir mutlaka diş hekimi kontrolünden geçilmesi gerektiğini vurguladı.

HASTALIKLARA DAVETİYE ÇIKARIYORkucuk-bir-curuk-bile-vucudu-sarsiyor-ahmet-selvi-1

Önemsenmeyen ve tedavi edilmeyen diş ve diş eti hastalıklarının ya da küçük bir çürüğün fokal enfeksiyon risklerine, kalp-damar hastalıklarına, mide hastalıklarına, karaciğer ve böbrek sorunlarına, hatta kansere bile neden olabileceğinin altını çizen Selvi, “Erken teşhis tüm hastalıklarda olduğu gibi ağız ve diş sağlığında da oldukça önemlidir” dedi.

SOSYAL HAYATI ETKİLİYOR

Ağız ve diş hastalıklarının kişide yarattığı psikolojik ve sosyolojik etkilere de değinen Selvi, “Çeşitli nedenlere bağlı olarak diş kayıpları meydana gelen bireyler, sosyal hayata uyum sağlamada çoğu zaman problem yaşamaktadırlar. Yapılan araştırmalar, kişi hangi yaşta olursa olsun estetik görünümün kişinin özgüvenine yansıdığını, dişsizlik problemi yaşayan bireylerin kendilerini daha ileriki yaşlarda hissettiklerini, konuşurken tam söylenemeyen sözcükler için anlaşılamama problemi yaşandığını ortaya koymuştur” diye konuştu.

MADDİ BÜYÜK KAYIPLARI  DA VAR

Selvi, “Zamanında yapılmayıp, ihmal edilen tedavilerin ekonomik boyutunu göz önüne aldığımızda, dolgu yapılmayan her çürük, diş kanal tedavisi gerektirecektir. Bu durum, dolgu maliyetinin 4 katı olacaktır. Yine ihmal edilirse, o dişin çekilmesi gerekecektir ve yerine diş koymak (kaplama yapmak) dolgu maliyetinin 10 katı bir maliyet olarak karşımıza çıkacaktır. Eğer implant yapılırsa, dolgu maliyetinin 23 katı bedel ödemek gerekmektedir” dedi.

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak