KORKU NEDİR?

Paylaş
 

Kalbini korkulardan arındır Matmazel

 

Zaman zaman beni düşünüp ağlıyor muşsun Leyla derken Ferdi Tayfur, biz de; Mevla kimseyi ağlatmasın, sürekli güldürsün diyerek, hem Ferdi Baba’ya nazik bir selam yolluyor hem de güzel bir temenniyle açılış yapıyoruz.

Korku nedir arkadaşlar? Ya da bir insan nelerden, niçin korkar. Korku, kaynaklarda bir belirsizlik karşısında tehdit algısı ile tetiklenen, rahatsız edici ve olumsuz bir his olarak geçer.

Peki, bu kelimenin hayatlarımızda nelere yön verdiğini, neleri etkilediğini düşündünüz mü? Bence düşünmeyin.

Belirsiz ve neler getireceğini bilmediğimiz bir yaşamda, korku bizi engelleyen ve hicbir şeyi değiştirmeyecek olan kayıplarla dolu bir kavramdan ibarettir. Hayatta nelerden korkman gerektiği bellidir. Yüce yaratıcıdan korkabilirsin. Bizde iste bu, büyüksün deriz. Fakat harici korkular eklersen yaşamına, işte sen o zaman sıkıntıdasın demektir.

Esaretin, kimlik değişiminin diğer bir adıdır korku. Ne üretebilirsin, ne mutlu olabilirsin, ne de kendini sevebilirsin. Hayatını olabildiğine anlamsız hale getirir ve izlersin sadece. Tutar seni, her an karşındadır; sen çekindikçe sürekli yüzleşirsin ve her defasında yine kaybedersin, kaybettikçe karabasan gibi  daha fazla çöker üzerine, hakkını savunamaz kendini ifade edemezsin. Hayatı iyi okuyabildiğinde cesur kişilerin iz bıraktığını ve değişimi başlattığını görürsün.

Bilim adamları, uzayın büyük ve ürkütücü olduğunu düşünseydi, sanırım mars hakkında şuanda hiçbirimiz fikir sahibi değildik. Belki de paylaşımlarını sürekli yaptığımız, dedemiz Fatih Sultan Mehmet korksaydı, 3 5 kat büyüklükteki Bizans ordusunun üzerine yürümeyecek ve bir çağı açmayacaktı.

Hepimizin bir ömrü var ve bu ömürde kendi hayatımızı yaşamak istiyorsak korkusuzca her şeye karşı cesur olmalıyız. Cesaret, onurlu yaşamı içinde barındırır, duruşun olur, değerin olur, kendine güvenin olur ve kazananlardan olursun.

Paramı kaybettin,  yine kazanırsın, sevdiğini mi kaybettin, bir başkasını sevip daha cok mutlu olabilirsin. Köpekten mi korkuyorsun, sevgiyle yaklaştığında en sadık dostun olur, hata mı yaptın, hata yapmadan öğrenemezsin yani hepsinin pozitif bir telafisi var, telafisi olan bir şeyde psikolojini bozmanı gerektirecek bir şey değildir. Fakat sen algında korkudan koca bir kraliyet kurmuşsan, artık snıckers yemiş, sen olmaktan çıkmış, Muazzez Abacı‘ya dönüşmüşsündür.

Friedrich Nietzsche‘nin sözüyle korku kısmını tamamlıyorum. “korkarak yaşıyorsan yalnızca hayatı seyredersin.”

Arkadaş, Ramazan ayında iki kelimeyi bir araya getirmek ne kadar zormuş. Kitlendim yemin ederim 🙂 Yazarken gözümün önünde çaylar, kahveler, waffleler salsa yapıyor.

Perişanım şimdi mutlu oldun mu hahaha. J  Seviyorum seni Sezen Aksu. Bol neşeli hayatlar. Büyük cengizhan bizleri korusun 🙂 Büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öperim good bys 😉

 

Sevgilerimle

Mavi Kaptan Tuna

www.heykadin.com.tr

  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Gülşah dedi ki:

    Makalenizi okudum ve çok beyendim mavi kaptan yazılarınızın devamını sabırsızlıkla bekliyorum.

Bir yorum bırak