KIŞ HASTALIKLARINI BİTİREN DOĞAL ÇAY

Paylaş
 

Merhaba Sevgili Dostlarım,

Kaçınılmaz olan kış mevsimi başladı, başlamak ile kalmayıp zor ve sert geçmesi hepimizin soğuk algınlığı, neredeyse hastanelerde sonuçlanan ciddi grip vakaları yaşamamıza sebep olmaya devam ediyor. Alternatif tıptan yararlanarak ne yapsak ta kendimiz korusak ya da başlangıcında önlem alsak!!!!

Bu konuda pek çok bilgi paylaşımı var biliyorum. Ama ben bugün siz sevgili dostlarıma Ekinezya‘yı önermek istiyorum. Kuzey Amerika kökenli olan ekinezya, papatyagillerdendir. Eski çağlarda Kuzey Amerika halkı özellikle Kızılderililer tarafından değişik hastalıkların tedavisinde ”av, savaş, yabani hayvan saldırısı neticesinde görülen değişik yaralanmaları tedavi etmek amacıyla kullanıldığı gibi, grip, soğuk algınlığı ve boğaz şişliği” gibi rahatsızlıkların tedavisinde de etkin bir biçimde kullanılmıştır.

Ekinezya bitkisi ile ilgili bilimsel araştırmaların çoğu Almanya’da yapılmış olup; bağışıklığı güçlendiren, solunum ve idrar yolları enfeksiyonlarıyla mücadele eden, reçetesiz satılan bir ilaç olarak resmen onaylanmıştır.

kis-hastaliklarini-bitiren-dogal-cay-3

Ekinezya‘nın Faydalarından Bahsetmek gerekirse;

A-B kompleks, B3, C ve E vitaminleri dahil olmak üzere iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Demir bakımından zengindir. Aynı zamanda Kalsiyum, Magnezyum, Manganez, Potasyum, Selenyum ve Sodyum gibi pek çok madde içerir.

*Ekinezya‘nın faydaları arasında ilk olarak ateş düşürücü özelliğinden bahsedebiliriz.
*Kronikleşen sinüzitin etkilerini azaltmaktan da söz etmek gerekir.
*Migren nedeniyle oluşan baş ağrısını hafifletir.
*Kuru öksürüğü geçirir.
*Kas ve eklem ağrılarına iyi gelir.
*Adet öncesi problemlerin giderilmesinde, genital bölge uçukları ile mantar ve bakteri gibi problemlerde de Ekinezya‘nın olumlu etkilerinin tartışmasız bir gerçek olduğunun bilinmesi gerekmektedir.
*Kulak ağrıları için yararlanmak isteyenler, ekinezya’yı, sarımsak ile birlikte çay gibi kaynatarak, gün içerisinde iki sefer, bu ekinezyalı sarımsak çayını içmelidirler…
*Bademcik problemi olan kişilerde de gargara şeklinde kullanabilir.
*Kanserli hücreleri tam olarak vücuttan atmasa da miktarını azaltmada bir etkisi olduğu saptanmıştır.
*Bağışıklık sistemi zaman zaman zayıfladığında kuvvetlendirmek ve desteklemek amacıyla Ekinezya bitkisinden destek alabiliriz.
*Kanı, böbrekleri, lenf sistemini ve karaciğeri temizler.
*Hücrelerin sağlıksız hale gelmelerini engeller, bakteri, virüs, mantar ve mikrop gibi istilacılara karşı savaşır.
*B-kompleks vitaminler, kırmızı kan için demir, güçlü kemik ve dişler için kalsiyum, hastalıklara karşı direnç için selenyum ve doku onarımı için silisyum gibi sağlığı koruyacak pek çok besine sahiptir.
*Ekinezya özü içeren kremlerin egzama, mantar gibi cilt hastalıklarının tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir.
*Stresli zamanlarda oluşan kronik yorgunluğumuza birebirdir.

kis-hastaliklarini-bitiren-dogal-cay-2

Peki Ekinezaya Çayını nasıl hazırlayacağız?

Ekinezya çayını normal gündelik hayatta içtiğiniz çay gibi demlemek yanlıştır. 4-5 Tatlı kaşığı ekinezya bitkisini 1litre sıcak suyun içine attıktan sonra 5-10 dakika kadar demlenmesini bekleyin, demlendikten sonra tüketebilirsiniz. Soğuk algınlığını daha hızlı geçirmek istiyorsanız ekinezya çayını sıcak içmeniz tavsiye edilir.

Önerilen kullanım şekli : 2-3 hafta kullanıp ara verilmesi tavsiye edilmektedir. Bazı kaynaklarda da en fazla 8 hafta kullanılması önerilmektedir. Hiç ara vermeden sürekli kullanımı tavsiye edilmemektedir. Günde 1 ila 3 bardak önerilir.
Yine ekinezya çayı da 15 gün kullanıldıktan sonra ara verilmeli.

EKİNEZYA’NIN DOĞRU KULLANIMI

Ekinezya bitkisi çoğunlukla çay şeklinde demlenerek içilir. Fakat etken maddelerinin bulunduğu çeşitli vitaminler ve kapsüllerde eczanelerde satılmaktadır. Hemen hemen bütün aktarlarda ekinezya çayı kuru şekilde satılmaktadır.

Ekinezyanın Zararları ve Yan Etkisi Var mı?

Kalp aritmisi için kullanılan amiodarone içeren ilaçlar ve karaciğere hasar veren ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.

*Papatyaya karşı alerjisi olan kişiler kullanmamalıdır.

*Hamilelerin kullanması pek önerilmemektedir.

*Otoimmün rahatsızlığı olan bireyler kesinlikle ekinezya bitkisini ve bu bitkiden oluşturulmuş ilaçları kullanmamalıdırlar.

*Her şeyin çoğunun zarar olduğu gibi bu bitkinin de fazla tüketilmesi ileride çeşitli negatif semptomların oluşmasına neden olabilir. Bu sebepten herhangi bir rahatsızlığınız bulunuyorsa önce mutlaka doktorunuza danışınız.

Hepinize Sağlıklı Günler Dilerim.

 

Sevgilerimle

Nalan Mettin / www.heykadin.com.tr

Doğal Yaşam Uzmanı

  • Site Yorum

Bir yorum bırak