Kestane kabuklarını kaynatın

Paylaş
 

Enerji deposu ve sağlıklı bir yiyecek olan Kestane’nin faydası saymakla bitmiyor. Peki ya kabuklarının ne işe yaradığını biliyor musunuz?

Doğal şartlar altında yetişen kestanenin, içerdiği besin öğeleri ve vitamin zenginliği ile beslenme diyetlerinde önemli yeri olduğu tespit edildi. Kestanenin vitamin yönünden zengin olduğu ve sağlık açısından bazı faydalarının bulunduğu bildirildi. Yenilebilir nitelikteki taze kestanenin başta nişasta ve çeşitli şekerler olmak üzere iyi kalitede sindirilebilen lifli maddeler, protein, düşük oranda yağ, çeşitli mineral maddeler, B1, B2 ve C vitaminlerini içerdiği belirlendi.

Enerji deposu

100 gram kestanenin ortalama 160 kilo kalori enerji sağladığı kaydedildi. Kestanenin kurutulduğunda raf ömrünün uzadığı, besin öğelerinde artış görüldüğü belirtildi. Önemli bir kestane üreticisi olan Türkiye’de insanların sayısız faydasına rağmen yeteri miktarda kestane tüketmediğine dikkat çekildi.

kestane-kabuklarini-kaynatin-1

Kan dolaşımını düzenliyor

Damar sertliği ve yüksek tansiyondan şikayet edenlerle şeker hastalarının yememesi gereken kestanenin tespit edilen bazı faydaları ise şöyle: “Kestane kabuklarının suda kaynatılmasıyla hazırlanan ilaç ateş düşürür ve sinirleri yatıştırır. Meyvesi, kasları kuvvetlendirir, kan dolaşımını düzenler. Bedeni ve zihni yorgunluğu giderir. Varis ve basur memelerinin meydana gelmesini önler. Karaciğer yorgunluğu ve şişliğini geçirir. Kansızlığı giderir. Mideyi kuvvetlendirir”

  • Site Yorum

Bir yorum bırak