Kemaliye Divriği Gezisi

Paylaş
 

 

Gitmediyseniz çok şey kaçırmışsınız demektir. Kemaliye Divriği Gezisi tam size göre…

Kemaliye, eski adıyla Eğin, Erzincan ilinin dokuz ilçesinden biri. 11. yüzyılın ilk yarısında Van yöresinden göçen Ermenilerce iskân edildiği bilinmektedir. Kasabanın eski adı Agn olup, Ermenicegöze, pınar” anlamındadır. Bu isim Türkçede Eğin şeklini almıştır.

Ünlü gezgin Evliya Çelebi Seyahatnamesi‘nde, “Meyvelerle dolu, bağ bahçe bir kasaba” diye bahseder Kemaliye’den. Raftingten dağcılığa her türlü doğa sporunu yapılabildiği, okuma yazma oranının Türkiye ortalamasını geçen ilçe, mimarisiyle de muhteşem bir yapıya sahiptir.

Kemaliye’nin doğusunda yer alan Divriği ise Sivas‘ın bir ilçesidir. Divriği ilçesi çok dağlık bir bölgeyi içine almaktadır. Dağlar arasında dik ve derin vadiler içerisinde Fırat’ın küçük kolları akmaktadır. Geçmişte, Mezopotamya’ya demir ihraç ederek zenginliğini arttıran yörede ortaçağda inşa edilmiş olan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası en önemli tarihi cazibe merkezidir.

Bu özel bölgelerin tüm tarihi özellikleri:

Türkiye’de ve dünyada benzeri olmayan Divriği Külliyesi, Mengücekoğulları – Gizemli bir Türk Hanedanının kendi coğrafyasındaki (Erzincan – Kemah Divriği) öyküsü, Efsane nehir Fırat, nehirler, çaylar, vadiler, kanyonlar… Munzur Dağları, Mercan Dağları bu gezinin kapsamı içinde…

Pavlikanlar, Doğu kökenli dinsel yaklaşımlar ve Balkanlara etkisi, Hitit prenslerinden Mengücekli ‘‘ Şah’’ ve ‘‘ Melik’’ lere, Selçuklu ortamına Kemah Kalesi… Çeşitli kültürlerin yaşandığı bir yer olma özelliğini taşıyan, dut, ceviz, kavak ağaçlarının oluşturduğu, yeşilin binbir tonu arasında yer alan evleri ve çevresi ile Kemaliye…UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Divriği Ulu Cami ve Darüşşifa

Kültürün tüm renkleriyle yer aldığı Kemaliye-Divriği gezisini kaçırmayın!

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak