KAPARİ (GEBRE)

Paylaş
 

Merhaba Sevgili Dostlar,

Bayram, tatil derken uzun bir zaman sizlerle birlikte olamadım. Şimdi burada sizlerle tekrar birlikte olmak çok güzel……
Umarım iyisinizdir! Koca bir yazı bitirdik, geldik hüzün aylarına. Her mevsimin kendine göre
güzelliği var değil mi? Önemli olan sağlığımız yerinde olsun….

Bugün size Evliya Çelebi’nin tam 400 yıl önce Mucizevi bir bitki olarak bahsettiği Kapari’ni anlatmak istedim. Çelebi bu bitkiden şöyle ‘’İşte bu kumlu toprakta, bu iklim şartlarında Gebre adında bir yemiş yetişiyor ve bu yöre halkı bu yemişin sirkeli turşusunu yapıyor. Bu turşu, hastalıklara deva olmasından, zindelik, sağlık ve güç vermesinden dolayı çok faydalı’’ bahsetmiştir.

nalan-mettin-kabari-gebre-1

Adını eski Yunancadan almıştır. Antik çağlarda Tıbbi ve kozmetik alanda kullanılmıştır.

Akdeniz Ülkelerinde ilk çağlardan bu yana gıda ve tedavi amaçlı kullanılan kapari bitkisi günümüzde boya ve kozmetik sanayisinde kullanılmaktadır. Kapari‘nin bezelye büyüklüğündeki tomurcuklarının protein, vitamin, mineraller, rutin ve hardal yağı glikosidi yönünden oldukça zengin olması, onu doyurucu bir besin haline getiriyor.

Gıda, kozmetik ve ilaç sanayinde oldukça faydalandığımız kapari, salamura halinde yurt dışına ihraç edilmektedir. Konserve kapari; turşu, salata, pizza üstü ve balıkta garnitür olarak tüketilebilir. Kapari’nin tomurcukları dışında, toplum arasında “karpuzcuk” şeklinde isimlendirilen meyveleri ve sürgün uçları da salamura ve sirkeden geçirilip, tüketilebilmektedir.

Bir kavanozda tuzlu suda üç ay bekletilir, içine bire bir oranında sirke konur ve on gün sonra tüketilir. Kapari oldukça faydalı bir bitki olması ve ülkemizde yetişmesi sebebiyle Türkiye’ye döviz getiren bir bitkidir. Kapari, İspanya’da ise devlet korumasındadır.

Bizim ülkemizde ise Kapari, özellikle Antalya’nın Tekirova bölgesindeki tüm sahillerde bulunabilir. O çevredeki marketlerin hemen hemen hepsinde, kapari tomurcuğundan yapılmış turşular bulunabilir.

Bu kadar özel ve önemli bitkinin faydalarından bahsetmek isterim;

nalan-mettin-kabari-gebre-2

Öncelikle
* Multipl Skleroz (MS) hastalığında inanılmaz derecede faydalıdır.
Uzmanlar özellikle MS hastalığında kapari karpuzunu şiddetle tavsiye ederler.
Kullanım şekli ise şöyledir: MS hastaları, takviye için tomurcuk salamurası da tüketebilir. Kapari tomurcuk salamurası da: sabah ve akşam olmak üzere aç karnına, 1 kasenin içine büyük kavanozun 1/7 sini koyup, zeytinyağı, kekik, ve nar ekşisi eklenerek tüketilmelidir.

Ağrı kesici özelliği vardır.
Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur.
Kabızlık giderir.(iyi bir müshildir.)
• İyi bir idrar söktürücüdür.
Balgam söktürücü özelliği vardır.
Adetin düzene girmesini sağlar.
Solucan ve parazitlerin düşmesine yardım eder.
Romatizma ağrılarına iyi gelir.
Felç riskini azaltır.
Kan bozukluklarına iyi gelir.
Gut hastalığı için oldukça yararlıdır.
Gut hastalığı için tüm kapari ürünleri tavsiye edilir. Ancak reçel ve marmelat öncelikli olarak
• önerilir.
Mide sorunlarına ve ülsere faydalıdır.
Hemoroid sorununa oldukça faydalıdır.
• Dalak büyümesi sorununa şifa olur.
• Kalça rahatsızlıklarının belirtilerini hafifletir, risklerini azaltır.
• Özellikle kanser hastalarında trombosit sayısını yükselttiği için önerilen bitkiler arasındadır.
Uluslararası Kanser Enstitüsü’nde yapılan araştırmalar, kapariyi; anti tümör aktivitesi sağlayan “ekstrakt”ın hazırlanmasında kullanılan bitkiler arasına sokmuştur.
• Karaciğer işlevlerini düzenler.
• Gençleştirici-Cinsel gücü arttırıcı özelliği olduğu için çocuk isteyen çiftlere önerilir.
• Kan hastalıkları ‘’ Lösemi-Anemi-Kansızlık-Trombosit düşüklüğü’’ için tüm kapari önerilir. Özellikle reçel ve marmelat bu hastalıklar için öncelikli olarak tavsiye edilir. Sabah ve Akşam olmak üzere, aç karnına minimum 2-3 tatlı kaşığı tüketilmek size fayda sağlayacaktır.
Kapari, bir ilaç değildir. Tamamen doğal olan bir bitkidir. Ancak şeker hastası olan kişilerin reçel ve marmelatını tüketmesi sorun olabilir. Tüketmeye başlamadan önce doktoruna danışılmalıdır.
Kapari bitkisinin faydaları saymakla bitmez, ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Kapari faydalı olduğu kadar, zararlı bir bitkidir de. Zehirleyici olabilir. Bu sebeple mutlaka işlenmiş kapari kullanmak gerekir. Toplanır toplanmaz tüketilir ise, zehirleyebilir. İlk önce gölgede kurutulmalı ve zehri alınmalıdır.

nalan-mettin-kabari-gebre-3

Kapari karpuzu ve kapari tomurcuğu salamurası da çoğunlukla salatalarda, kahvaltıda ve sos şeklinde tüketilebilir. Salamura şeklinde Kapari tuz ihtiva eder. Bu sebeple hipertansiyon sorunu olanların tüketmeden önce doktoruna danışması uygun olacaktır.

Kapari‘nin meyvesinden de turşu yapılır. Meyvesinden yapılan turşu daha da faydalıdır.
Şayet kortizonlu ilaç kullanılıyorsa, kapari tuz ihtiva ettiği için tüketilmesi önerilmez. Fakat kortizon tedavisi bittikten sonra tüketilmesinde bir sakınca yoktur.

Kapari Nasıl Kullanılır?

Kapari özellikle çiçeklerinin tohumları açmadan toplanır ve ilaç yapımı için tedavi maksatlı kullanılır. Bunun dışında meyveleri ve yaprakları da kullanılan alanlarıdır. Turşusu yapılabilir. Salatalarda ve özellikle balık tarifleri için oldukça lezzetli bir tercihtir.

• Evde hazırlayabileceğiniz Kapari Çayı Tarifi ise şöyledir;
Bir cezveye bir bardak su koyun içerisine 4-5 adet kapari tomurcuğu ekleyip kaynatın. Yaklaşık 5-10 dakika kadar sürecek olan demlenme sonrasında ise artık bu çayı gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.
Sonra süzüp içebilrsiniz.(Dr. Ender Saraç ) tarifidir.

Günde sabah Öğlen ve akşam aç karna olmak üzere 3 fincan kapari çayı tüketilebilir.

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

 

Sevgilerimle

Nalan Mettin / www.heykadin.com.tr

Doğal Yaşam Uzmanı

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak