Kaktüs bakımı nasıl olmalı?

Paylaş
 

Evde yetiştirebileceğiniz kaktüsler radyosunu kırıyor. Evde kaktüs bakmanın püf noktalarını sizin için hazırladık.

Kaktüsler fazla yer tutmayan, bakımı kolay ve farklı göründüğü için evlerde çok tercih edilen bir bitkidir. İhtiyaç duyduğu birkaç yerleştirme kuralına uyduktan sonra, neredeyse hiç başka bir şey istemeyen kaktüsler, yanlış bakıldığında kendinden beklenmeyen bir hızda da solabilirler.

Kaktüs bol güneş alan bir yere konmalı

Kaktüsler, anavatanlarından dolayı bol ve direkt güneş ışığı ister. Kaktüsün, cam önlerine konarak olabildiğince çok güneşten faydalanmasını sağlanmalı. Güneş ışığından mahrum kalan kaktüs, önce rengini kaybeder, sonra yavaş yavaş içinden kurumaya ve süngerleşmeye başlar. En sonunda da, tamamen içine doğru çökerek ölür. Nem ve havasızlığa da alışkın olmadığından, havadar yerleri sever.

Ne kadar sulanmalı

Diğer saksı bitkilerinden farklı olarak, kaktüsün toprağı kuru kalmalı. Saksıda görünen toprak kuru görünse bile, iç kısımda kalan toprak hala ıslak olabilir. Bundan kaçınmak için, toprağın altta kalan kısımları da kontrol edilmeli, tamamen kuruduğunda, ancak ıslatacak kadar su verilmelidir. Kaktüslerin, genellikle cam kaplara dikilmesinin sebebi de budur. Bu sayede, dipte kalan toprağında kuruduğundan emin olabilirsiniz.

Toprağın konulduğu saksının dibine, 1-2 sıra kadar çakıl taşı konmalı ve bir tür drenaj sağlanmalıdır ki saksının dibinde su birikmesi engellensin ve kaktüs fazla suya maruz kalmasın. Fazla suda kalan kaktüs, dokunulduğunda erimiş hissi verecek kadar yumuşar ve tüm özelliğini kaybeder, bu noktadan sonra eski haline dönmesi ise imkânsızdır. Kış aylarında, sulama aralıkları çok fazla uzatılmalı, neredeyse hiç su verilmemeli veya bir seferde birkaç damla gibi çok az su verilmelidir.

Radyasyondan koruduğu biliniyor

Kaktüs bitkisi, evde veya iş yerinde yayılmakta olan radyasyonu emerek, azaltılmasını sağlar. Tamamen yok ettiğine dair herhangi bir bilimsel bilgi olmasa da öyle biliniyor. Kaktüsün bir faydası da diğer salon bitkilerine nazaran daha fazla oksijen üretmesidir.

Bakımı oldukça zahmetsiz olan kaktüs, evlerde sayıca artırılarak evin havasında değişiklik yaratılabilir. Uygun şekillerde bakılan kaktüsler, oldukça büyük boyutlara ulaşabilir ve birkaç tane büyük kaktüs bir arada bulundurularak, benzersiz ve işlevsel bir dekorasyon faydası da yaratılabilir.

  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Leyla dedi ki:

    Çok teşekkürler

Bir yorum bırak