Kadınlar ‘Ortak Hayaller’de üretiyor

Paylaş
 

Çekmeköylü iki girişimci kadın, Türk kadınının ne kadar çalışkan olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. ‘Ortak Hayaller’ hobi dükkanında kadınlar örgü, dikiş, nakış, takı ve el sanatlarıyla üreterek sosyalleşiyor.

 

Özel İçerik: Tuğba ETEEVRANS

Türk kadını evde oturmuyor ve her daim üretiyor. Hatta üretmekle de kalmıyor, ortak bir noktada buluşup, sosyalleşerek hayata yeni bir soluk katıyor. Çekmeköy’de yaşayan Ayşe Özer ve Nefide Alan isimli iki girişimci kadın, açtıkları ‘Ortak Hayaller’ adlı hobi dükkanında onlarca kadını hayata bağlıyor. ‘Ortak Hayaller’de örgü, dikiş, nakış,  takı ve el sanatlarıyla eğitimlere başlayan Özer ve Alan, kadınları ortak noktada buluşturarak, hayal ettikleri ortamı hazırladı.

HAYAL EDİLEN ORTAM

Hobi dükkanının ortak fikirleri ortaya koyduğunu anlatan Ortak Hayallerden Ayşe Özer, kadınların hayallerini gerçekleştirdiklerini söyledi. Özer, “Hayalimizde üretmek vardı. Birçok ev hanımının hayal ettiği bir ortam burası. Burada herkes fikrini ortaya koyuyor ve yeni şeyler üretiyor. Ürettiklerimizi de insanların beğenisine sunup, satışa çıkarmak istiyoruz. Mardin’den ayrıca dibek kahvesi getirdik. Burada bunları oluşturduğumuz kafede de satışa sunuyoruz” dedi.

kadinlar-ortak-hayaller-de-bulustu-5

FİKİR BİR ANDA OLUŞTU

Ortak Hayaller’ fikrinin ortaya çıkışını anlatan Nefide Alan da, “Fikir bir anda ortaya çıktı. Oturup örgü örerken, neden böyle birşey olmasın dedik. Hem zamanımızı iyi değerlendirir, üretmeye başlarız, sosyalleşerek de hayatımızı renkleririz diye düşündük. Buraya gelenler, ilgi alanı hangi yöndeyse, örneğin takı, dikiş nakış veya örgü işlerine kanalize olabiliyor. Biz de gelen siparişleri değerlendiriyoruz” diye konuştu.

kadinlar-ortak-hayaller-de-bulustu-2

TÜRK KADINI KENDİNE YETER

İnsanın isteyip de başaramayacağı bir şey yoktur” diyen Takı ve Ev Tasarımları Hocası Havva Leyla İkizler, kursiyerlerine bir Türk kadını kendi kendine nasıl yeter düşüncesiyle her şeyi istisnasız öğretmek istediğini söyledi. Türk kadınınlarının attığı Ortak Hayaller adımının herkesi onurlandırdığını dile getiren İkizler, “Ortak Hayalleri görünce çok sevindim. Biribirimize güzel fikirler verip, yeni eserler ortaya koyuyoruz. Haftada bir gün Cuma günleri takı tasarım eğitimi veriyorum. Kısa bir süre sonra da ‘atmayın, değerlendirin’ eğitimleri verip, ev hanımlarının eskiyen eşyalarını nasıl değerlendirebileceği konusunda bilgiler vereceğim” dedi.

kadinlar-ortak-hayaller-de-bulustu-4

SIRADIŞI BİR MEKAN OLMUŞ

Kursiyelerden Elif Sesler ise Ortak Hayaller’in sıradışı ve farklı bir hobi dükkanı olduğunu belirterek, “Buradaki ortam çok güzel. Evde oturup sıkılmaktansa buraya gelip sosyallleşmek güzel bir adım. Tek başıma olsaydım bir kazağı kısa sürede bitiremezdim. Burada birlikte örünce vakit hızlı ve faydalı oluyor. Başka bir yere gittiğinizde sadece yün alıp çıkıyorsunuz ama burada yün almanın dışında hayallerinizi ortaya koyuyorsunuz. Burada paylaşımlarımızın öne çıkması ve üretiyor olmamız bizi de heyecanlandırıyor” dedi.

kadinlar-ortak-hayaller-de-bulustu-6

Ayşe Özer, “Türk kadınının başarısını ve azmini böylelikle görmüş olduk. Burada herkes istediğini üretiyor ve sanatını konuşturuyor” diyor.

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak