İşte İstanbul’un ‘dibace’ semti

Paylaş
 

Beşir Ayvazoğlu ile İstanbul Sohbetleri’nde ‘Üsküdar’ konuşuldu.

 

Özel İçerik: Heykadin.com.tr

Gazeteci yazar Beşir Ayvazoğlu Küçükçekmece Belediyesi kültür sanat etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen ‘İstanbul Sohbetleri’ isimli söyleşide Küçükçekmecelilerle biraraya geldi.
Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen söyleşide Ayvazoğlu, İstanbul’un ‘ dibacesi’ -önsözü-olarak adlandırdığı tarihi ‘Üsküdar’ semtini anlattı.

kucukcekmece-besir-ayvazoglu-2

‘İSTANBUL’UN DİBACESİ ÜSKÜDAR’

‘Nasıl ki eskiler, Bursa kentini Osmanlı İmparatorluğu için bir ‘Dibace’ olarak ele almışlarsa; İstanbul açısından düşündüğümüzde de, Üsküdar semtini bir ‘Dibace’olarak ele almak doğru kabul edilebilir.’ sözleriyle başladığı sohbetinde Ayvazoğlu; ‘Üsküdar’ın Boğazın kenarına kurulmuş,  büyük İslam âlimlerine ve nice evliyalara asırlarca yurt olmuş bir semt olduğunu ifade etti.

kucukcekmece-besir-ayvazoglu-1

‘KARACAAHMET MEZARLIĞI; KABE TOPRAĞI’

Müslümanların ilçede bulunan Karacaahmet Mezarlığı’na gömülmek için vasiyet bıraktıklarını söyleyen yazar Ayvazoğlu, ‘ Çünkü tarihte Boğaz’dan karşıya geçebilmek için yüzlerce gemi yığmışlardır. Karşıya geçmek bir başka dünyaya geçmek gibi görülüyordu . Bu yüzden o topraklar Kabe toprağı kabul edilmiştir. Tüm Müslümanlar Karacaahmet’e gömülmeyi istemişler ve vasiyet etmişlerdir’ diye konuştu. Beşir Ayvazoğlu, Yahya Kemal Beyatlı’nın Üsküdar konulu şiirlerini de katılımcılarla paylaştı.

Söyleşi sonunda Beşir Ayvazoğlu’na günün anısına çiçek takdim edildi.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak