İşte embriyoların saklanma süresi

Paylaş
 

 

Bebek tedavisinde embriyo dondurma işleminin süresi açıklandı.

ANKADA Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökhan Çıragil, tüp bebek tedavisinde embriyo dondurma işleminin çiftlerin keyfine kalmış bir yöntem olmadığının altını çizerek şu şekilde açıklamalarda bulunmaktadır…

Embriyolar ne kadar saklanabiliyor?

IVF tedavisinde 35 yaşına kadar, bir sonraki yaşlar içinde 2 embriyonun transfer edilebildiğini belirten Op. Dr. Gökhan Çıragil, “Kullanılmayan embriyolar özel saklama kaplarında – 296 yada -320 derece sıvı nitrojen tankları içinde kişiye özel bölümlerde saklanır. Fazla elde edilen embriyoların dondurularak saklanması hastaya gerek ekonomik gerek psikolojik avantaj sağlıyor. Bebek sahibi olacak çiftlerden izin belgesi alınarak dondurulmuş olan embriyolar ülkemizde 5 yıl boyunca saklanabilmektedir. Dondurma işlemi sonrasında yumurtalardan tekrar gebe kalınabiliyor. 5 yıl sonrasında geldiklerinde dondurulmuş olan yumurtalardan gebe kalan hastalar bulunmaktadır. Kısacası ikizini 5 yıl sonra dünyaya getirebiliyorsunuz” diyor.

Daha sağlıklı gelişiyor

IVF başka bir deyişle tüp bebek tedavisinde 20 yılı aşkın süredir uygulanan embriyo dondurma ve çözme işlemindeki geliştirilmiş teknikler; daha yüksek oranda gebelik şansınıda arttıyor. Araştırmalara göre dondurulmuş embriyo bebeklerinin IVF bebeklerine göre ortalama olarak 253 gram civarında daha ağır ve yarım hafta daha geç doğduğunu ortaya koymaktadır. Bu durumda uzayan hamilelik döneminde bebeğiniz daha sağlıklı gelişiyor.

Peki ama ne zaman yapılabilir?

Radyoterapi ve Kemoterapi tedavisi görecek olan kanser hastalarında embriyolar dondurulabilir.

– Rahim içini saran endometrium dokusunun yeteri kadar gelişemediği durumlarda yapılabilir.,

– Yeni embriyo transfer işleminden sonra geriye kalan kaliteli embriyolar imha veya atılmak yerine dndurulup tekrar transfer edilmek için muhafa edilir.

 

www.fikirtepegundem.com

  • Site Yorum

Bir yorum bırak