İşte dişlerde leke bırakan gıdalar

Paylaş
 

Aynaya baktığınızda dişlerinizde kusursuz bir beyazlığı mı görmek istiyorsunuz. O zaman diş sağlığınızı bu şekilde önemsemeniz gerekmekte. 

Diş beyazlatma işleminin uzman hekimler tarafından yapılması gerektiğini belirten Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, “Kimyevi olarak bu ürünler içeriğinde zayıf beyazlatıcı barındırıyor. İçeriğindeki boya maddesi sayesinde dişler beyazlamış gibi görünebiliyor fakat üründeki leke giderici aşındırıcılar, diş minesine ve diş etine zarar veriyor” diyor.

Diş beyazlatma işlemi diş hekimlerince iki şekilde uygulanıyor.

– Ev tipi beyazlatma işleminde ağız ölçünüze uygun kalıplar hazırlanıyor. Bu kalıbın içine bir ilaç konularak, beyazlatılacak dişlerin üstüne yerleştiriliyor ve günde ortalama 4–6 saat takılması gerekiyor. İşlem ortalama 1 – 2 hafta sürüyor.

– Ofis tipi beyazlatma işlemiyse lazer ya da farklı ışık kaynakları kullanılarak yapılıyor ve yaklaşık bir saat sürüyor. Beyazlatma işleminin ağız bakımına bağlı olarak yılda bir kez yeniden uygulanması gerekebiliyor.

Neler leke yapıyor

Soda ve kolalı içecekler: İçerdikleri yoğun asit sebebi ile diş minesinde leke yapıyorlar.

Kırmızı ve beyaz şarap: Kırmızı şarap yoğun rengi, beyaz şarap ise içerdiği asit nedeni ile dişlerde lekeye neden oluyor.

Kahve ve çay: İçerdikleri kafein ve doğal renklendiriciler nedeni ile dişlerde leke bırakıyorlar.

Meyve suları: Havuç suyu ve vişne suyu gibi “kromojenic” içerikli gıdalar da diş lekelerine sebep oluyor.

Hazır gıdalar: Enerji içecekleri ve hazır gıdalarda bulunan gıda boyaları da leke oluşumunu hızlandırıyor.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak