İNSAN KADIN

Paylaş
 

Dünyanın en güzel farkındalık sahibi okurları merhaba 🙂

Uzun bir aradan sonra toplumda çok yanlış anlaşılan bir grup kadın aklıma geldi. Ve birazdan okuyacağınız cümleler düştü gönül dilimden.

Maalesef özgüveni yüksek bir kadın ve işinize aşıksanız kimse sizin ileri görüşlü kaliteli bir İNSAN (İNSAN KADIN) olduğunuzu düşünmez. Erkeklerin çok az bir kısmını tenzih ederim, çoğu erkek sizi mezhebi geniş kendisiyle her yola çıkacak biri gibi görür. Bilmezler ki bu kadınların tüm savaşı kendi olma çabaları ve toplumda yaşam mücadelesi verirken kendi cinsiyetlerinin dışında sadece İNSANca muamele görmek istemeleridir. (Dişiliğini ikinci plana atmış, tek derdi İNSAN KADIN olmak olanlar. Dişiliklerini sadece hayatının ADAMıyla paylaşacak kadar namuslu İNSAN KADINlar)

Namuslu ve ahlakı gibi görünenlerden daha çok ahlakın farkında olan ‘İNSAN KADIN‘lar, toplumda farklı gözle bakılan ‘çok rahat takılan tip’ olarak bilindikleri için, hep yanlış anlaşılmış hep yalnız kalmıştır. Bir kadının nedense okuyor, çalışıyor, spor yapıyor, sosyal aktivitelerde yer alıyor ve sanatla uğraşıyor olması trajikomik ama maalesef ‘tehlikeli kadın‘ olarak algılanmış ve hala da algılanmaya devam ediyor… Saçmalama o günler geride kaldı diyen sesleri duyar gibiyim. Keşke buna inanabilsem… Keşke çevremde sadece evlenebilmek için kendilerini farklı gösteren kızların olmadığını söyleyebilsem. Buna erkeklerde dahil… Eminim ve şahidim, sadece ‘İNSAN ERKEK‘ olmaya çalışan erkeklerde var. Ama anlayışınıza sığınarak mağduriyeti daha çok kadınlar yaşadığı için onlar üzerinden devam edeceğim. Ve bu toplumda onlarda yanlış anlaşılıyor. Aile ve mahalle baskısıyla şekillenen klasik insan olanların ne kendileri, ne kurdukları yuvaları ne de yaşamları normal değil. Tıpkı kuruldukları insan modeli gibi, mutlu bir yaşamları var gibi görünmeleri de kurulu… Detaya daha fazla girip sizi yormak yerine sizi düşünmeye davet ediyorum. Hiç uzağa değil ailemize ve çevremize bakmamız yeterli.

Sözüm ona kendilerini namuslu ve ahlaklı zanneden erkeklerin çoğu bilmezler ki, yaşam mücadelesi veren ‘İNSAN KADIN‘ modelleri hayata bu kadar geniş açıdan​ baktıkları gibi kendilerinden daha namusludur.

Kendilerini sözde namuslu ve ahlaklı sayan bu insancıklar, maalesef hiç bir zaman bu kadınların neden böyle yaşadıklarını anlayamayacak. Ve maalesef sadece kendi gibi davranmaya çalışan bu yüce gönüllü kadınlar, her zaman kendini bilmez insanlıktan nasibini almamış ölçü bilmez adamlarla mücadele etmek zorunda kalacak…

Keşke sadece kendini bilmez erkeklerle mücadele etmekle kalsalar… Birde özgüven yoksunu hem cinslerinin korkulu bakışları da bu kadınların üzerindedir. Çünkü bu kadınlarla evlenme cesareti gösterecek toplumda erkek belki de parmakla gösterilecek kadar yoktur. Doğal olarak hala bekardırlar ve korkuyla bakan kadınların sakındıklarıysa eşleridir. İNSAN KADINların erkekler tarafından rahatsız edilmelerinden çok, bu cahil hem cinslerinin bakış ve korumacı tavırları rahatsız eder. ‘İNSAN KADIN‘lar gibi özgüveni yüksek farklı niyette olan kadınlar yok mu? Elbette ki var. Ama bir kadın karşısındaki kadının nasıl bir niyette olduğunu bilecek kadar derin bir hissiyata sahiptir. Öyle ki gözüyle görmese bile eşinin onu aldattığını hisseder. Uzun lafın kısası ‘İNSAN KADIN’ olmak zor vesselam…

Hal böyle olunca toplumun cahil kısmı tarafından evlenilecek eş gibi görülmez ‘İNSAN KADIN‘. Toplumun ileri görüşlü sayılacak erkekleri de ya evliliğe karşıdır ya da arkadaşça bir yaşamı tercih eder.

İşte tek derdi toplumda cinsiyetsiz ‘İNSAN KADIN‘ olan bu güzel insanlar anlaşıldıkları gün dünya yaşanır hale gelecek.

Hayatta hiç kimse mükemmel değildir. Onu mükemmel kılan bizim hayranlık duygumuzdur. Aslında herkes ‘İNSAN KADIN’ & ‘İNSAN ERKEK‘ olmalıdır?

Hepinizi saygıyla selamlıyor güzel bir hafta diliyorum.

 

Sevgilerimle

Nesrin Özlek / www.heykadin.com

Radyo Programcısı

  • Site Yorum

Bir yorum bırak