İLETİŞİM ÇAĞINDA İLETİŞİMSİZLİK

Paylaş
 

Çağımızın en büyük sorunu ‘iletişimsizlik’ her geçen gün daha da büyüyor. Kavga, gürültü, kuyruk ve stresli megakent sorunuyla büyüyen iletişimsizlik, adeta depresyona davetiye çıkartıyor. Bu kadar iletişim aracı varken, “nedir bu iletişimsizlik” diyenler olabilir. Teknoloji kendisini güçlü bir şekilde ispatladı, fakat insanlar birbirleriyle olan iletişimlerini kaybetti ve bu durum ileride daha büyük sorunlara neden olacak.

Artık insanlar birbirlerini çok rahatlıkla kırabiliyor. Kimsenin kimseye saygısı kalmamış ne yazık ki. Saygı ve sevginin adeta kaldırım kenarına itildiği günümüzde, insanların ağzından çok kötü cümlelere tanıklık ediyoruz. Niye mi böyle olduk? Aslında cevabı çok basit. Ne yazık ki dinlemeyi bilmiyoruz ki, karşımızdakinin ne dediğini anlayalım. Bir çoğumuz fazlasıyla tahammülsüzleştik.

Sinirlerin zirve yapması, düşüncelerin doğru ifade edilememesi, insanların büyük panikle olaylara hızlı çıkışması ve en büyük sorun olan ön yargıyla yaklaşması ne yazıktır ki bizi bu hale getirdi.

Eğer bu böyle devam ederse, insanlar artık birbirlerinin yüzüne bile bakmayacak ve var oldukları değerleri yavaş yavaş kaybedecek. Aslında yapılması gereken tek şey, olaylara saygı, sevgi ve anlayışla yaklaşabilmeyi denemek. Hani derler ya, “tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır” İşte aynen öyle.

Ama malesef bu tarz sözleri bile artık insanlar tabiri caize ‘edebiyat parçalamak’ gibi algılıyor. Halbuki bu da eğitimsizliğin en büyük sorunu olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

Gelin bunlara birkaç örnek verelim. Bir hastaneye gidiyoruz, danışmada duran personele bir şey soracağız ama maalesef sorduğumuza pişman oluyoruz. Danışmadan duran kişinin suratı adeta ‘mahkeme duvarı’ gibi. Bankaya fatura ödemeye gidiyorsunuz, ‘kardeşim niye bu kadar yavaş çalışıyorsunuz’ gibi kavgacı bir tavırla insanları yargılıyoruz. Ya da arabamızla yolda seyrederken, ‘yol versene yahu” diyerek saygı sınırlarımızı zorluyoruz.

Bu davranışlar bize hiç yakışmıyor. Lütfen herkes kendine düşen görevi yerine getirsin. Metropelde yaşıyorsak, karşılaştığımız zorluklarla yaşamaya alışacağız ama karşılaştığımız kişilerle de insanca konuşacağız.

Herkesin bir derdi var. Ama sorunları trafiğe, hastanedeki danışmaya, okula ve iş yerine kimsenin yansıtmaya hakkı yok.

Meselenin sonunda şu sonuç ortaya çıkıyor. Dinlemeyi bilmiyoruz ki anlayalım. Anlamayı beceremiyoruz ki kavrayalım. Yaşamayı bilmiyoruz ki doğru iletişimi kuralım. Nedir bütün benliğimizi yok etmek isteyen bu virüs? Bir uyarı; değerlerimiz giderek kan kaybediyor.

 

Severek Ölelim

 

Hamit ETEEVRANS 

Yayın Yönetmeni

 

www.heykadin.com.tr

www.hamiteteevrans.com

facebook.com/HamitEteevrans

twitter.com/HamitEteevrans

  • Site Yorum

Bir yorum bırak