HİNT İNCİRİNİN ÖYLE BİR FAYDASI VAR Kİ

Paylaş
 

Merhaba Sevgili Okurlarım, umarım iyisinizdir. Hep birlikte daha sağlıklı yaşamak ve birlikte bilgilenmek adına…

Bugün sizlere egzotik, çok özel ülkemizde çok fazlaca bilinmeyen ama yararlarına bakıldığında gereken önemin yeterince verilmemiş olduğunu düşündüğüm özel bir meyveden bahsetmek istiyorum.

Daha önce adını duymuş muydunuz bilmiyorum ama……

Frenk yemişi olarak da bilinen kaktüs meyvesi, adından da anlaşılacağı üzere özellikle sıcak ve kurak bölgelerde yetişen bir bitkinin meyvesi Amerika’ya özgü olmakla birlikte özellikle Güney Amerika‘ya, Meksika‘ya ait bir bitkidir. Ülkemizde bu meyveyi Ege ve Akdeniz bölgelerinde İzmir, Muğla, Adana, Antalya ve Mersin illerinde bolca bulmak mümkündür.

hint-incirinin-oyle-bir-faydasi-var-ki-nalan-mettin-2

Bu meyve ülkemizde çeşitli isimlerle bulunur; frenk yemişi, frenk inciri, kaktüs meyvesi, frencir, kaynana dili, eşek inciri, dikenli incir, babutsa, sabbara, kürek yemişi, Hint inciri, pabuç inciri bilinen isimleridir.

Şeker, jöle ve votka yapımında kullanılan Hint İnciri‘nin suyu da içilebiliyor.
Çorak arazide yetişen bu kaktüs, Türkiye‘de ekonomik değer açısından da yeterince değer görmemiştir.

Dikenli İncir, adeta C vitamin deposu. Birçok faydası ile de her derde deva olarak görülüyor.

Genelde soğuk olarak tüketilen, bu nedenle satıcıların buz parçalarının üzerine serdiği, dikenlerinin yoğunluğu nedeniyle soyarak satışa sunulan dikenli incir, her yaş grubunca tercih edilmektedir.

Dikenli incirin faydaları saymakla bitmiyor;

Henüz Türkiye’de hazır şişelerde satışı yok ama antrenman öncesinde ve sonrasında kaktüs meyvesi suyu içmenin çok faydalı olduğu söyleniyor. Çok güçlü bir antioksidan olduğu için de serbest radikalleri bastırıyor ve kas dokusunu güçlendiriyor. Kolesterolün düşmesini sağlar..

Ayrıca vücuttaki oksijenin daha hızlı dolaşmasına imkan vererek antrenman sırasındaki performansınızı arttırıyor.
Özellikle cildi güzelleştirmeye kırışıklıkları azaltmada Aloe veradan daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Göz altındaki şişliklere etkisi ile çok kullanılmaktadır.

C vitamini yönünden oldukça zengin olan bu meyve, açlık hissini bastırma özelliği ile diyet yapanların gözdesi bir bitki. vücut direncini artırma, güç ve zindelik verme özelliğine sahip dikenli incirin, yemeklerden sonra yediğinde Sindirim sistemi üzerinde iyi etkiler yaratığı kanıtlanmıştır. Günde 2-3 tane yediğinde bağırsak faaliyetlerini düzenler, kabızlık sorununu giderir, magnezyum içerir.

Mesela, kan yaptığı, cilt hastalıklarına iyi geldiği, çabuk yaraları kapattığı bilinen etkilerindendir.
Dikkat çekici özelliği, Ege yöresinde doğal viagra olarak kullanılması gibi…..

hint-incirinin-oyle-bir-faydasi-var-ki-nalan-mettin-3

İbn-i Sina‘ya göre bütün meyvelerden daha besleyici özelliği olan incir, yaz aylarında halsizlik ve yorgunluğa karşı enerji veren bir özelliğe sahiptir.

Bu meyvenin dışı oldukça dikenlidir ve dikenleri de o kadar ufak ve incedir ki gözle bile göremezsiniz. Yani dalından koparıp yenmesi mümkün değildir. Her hangi bir meyve gibi!
Ola ki yanlışlıkla dokunursanız, siz fark etmeden vücudunuzda dikenleri hissetmeye başlarsınız. Bir kere vücuda giren diken de eğer kısa sürede müdahale edilmezse hemen vücudun içine doğru kayar gider ve kolay kolay çıkmaz. Çıkarmak için çaresi ise zeytinyağını dikenli bölgeye sürüp beklemektir.

Kaktüs meyvesini çocuklar da rahatlıkla yiyebilir.
Doğada kendiliğinden yetiştiği için katkısız olması sebebi ile her yaş grubu rahatlıkla tüketebilmektedir.

Önemli Bilgi olarak şunu vermek isterim;
Pek çok faydası olan bu meyvenin de fazla tüketilmesi halinde tabi ki olumsuz etkileri de var, 2-3 adetten fazla tüketmek enzimler açısından sindirilemeyen çekirdeklerinin bağırsakları tıkaması gibi, karın ağrısı gibi, şikayetler biz de ciddi rahatsızlıklar oluşmasına sebep olur.

 

Sevgilerimle

Nalan Mettin / www.heykadin.com.tr

Doğal Yaşam Uzmanı

 

  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. kaktüs meyvesi dedi ki:

    çok yararlı bilgiler vermişsiniz. sitenizi tebrik ederiz.

Bir yorum bırak