HERKES VAR AMA HİÇ YOK

Paylaş
 

Hangi derdin çaresi yok ki? Aciz, sabırsız ve doyumsuz olan bizleriz. Hayatı paylaşabilsek oysa ne temiz bir dünyayı birlikte yaşayacağız. Ama olmuyor, beceremiyoruz. Sadece ‘Ben’ler var hayatımızda.

Gidişimiz; kıskançlık, yalan-dolan ve tükenmeyen egomuzun yoludur. “Kimse bizden üstün olmasın, daha iyi evde oturmasın, güzel arabaya binmesin, daha çok para kazanmasın, daha iyi yerlere gelmesin…”

Biz insanlar hangi ara bu kadar kötü düşünceyi bir araya getirip, bunları yüreğimize ve beynimize kazıdık? Ne kadar kötüleştik ve bencilleştik. İnsanlığımızdan çıktık.

Yazık yaşadıklarımıza ve yaşatılanlara…

Bazen bir el, bir omuz bekliyoruz ancak sırtımızı yaslayacağımız soğuk duvarın samimi dostluğu dışında kimseyi göremiyoruz arkamızda. Herkes var gibi görünse de ama aslında hiç yok. Sadece siz varsınız hayatınızın ortasında. Kendi filminizi kendiniz çekiyor ve başrolü yine kendinizle paylaşıyorsunuz.

Kendinizle başbaşa kaldığınızda duvarın soğukluğu ve gerçekçiliğiyle her şeyi gri renk olarak görüyorsunuz. Oysa sarı, mor, yeşil ve mavi renkleri birlikte resmederek, o duvarı gökkuşağına dönüştürmek elimizde ama yapamıyoruz. Renk cimriliğimizde kaybolup, nice hayalleri birer birer öldürüyoruz. Nasıl olsa kendi gökkuşağımız sadece bize özel ve bizim hayatımızı renklendiriyor. Hem ne gerek var bir başkasının hayatına renk katmaya (!) Sonra “Boşver” deyip geçiyoruz.

Unutmayalım,

Değer verip, karşılığını bulabileceğimiz tek gerçek, kişinin kendisine ne yaptığıdır. Şu hayatta kendi kayığımızın küreğini kendimiz çekmediğimiz sürece ilerleyemiyoruz.

Dün bizimle olanlar, bugün belli çıkarları uğruna bizimle görüşmüyor ve hatta bizi hayatlarından bir anda çıkarıp, telefonlarımıza bile bakmıyorlar. Gücün, parada ve koltukta olduğunu düşünen zayıf insanların bu davranışları geçici heves ve kibirden başka bir şey değil. Kazanıyorlar gibi görünseler de aslında gitgide yalnızlaşıp, kaybediyorlar.

Hayat paylaşınca güzelleşip, sevgiyle büyür, mutlulukla çoğalır lakin günümüz dünyasında artık her şey kapitalist düzen ekseninde döndüğünden, verilen değerler bile karşılığı olacak bir takım beklentiler düşüncesiyle şekilleniyor.

Parası olanlar sermaya büyütmek için paralı insanların yanında zaman geçiriyor, zengin masalarda yemek yiyor. Fakir olanlar ise malum yalnızlıklarına terkedilip hayatlarını en dipte yaşamaya mahkum bırakılıyorlar.

Söylesinize böylesi bir dünyanın kazananı kim?

Hepimiz aynı yolun yolcusu değil miyiz?

Hepimizin içtiği su, soluduğu hava aynı değil mi?

Ne diye böbürlenip, kendimizi kaf dağının arkasında görüyoruz ki?

Her hayatın ederi, yine o hayata verilen değer kadar değil midir?

İşte bu yüzden,

Hayatımızı DEĞERlerimizle yaşayalım, DEĞENlerle değil.

 

Severek Ölelim

 

Hamit ETEEVRANS 

Yayın Yönetmeni

 

www.heykadin.com.tr

www.hamiteteevrans.com

facebook.com/HamitEteevrans

twitter.com/HamitEteevrans

  • Site Yorum

Bir yorum bırak