Her yıl 30 bin kadın bu hastalığa yakalanıyor

Paylaş
 

Uzmanlar uyarıyor: “Beklenmedik bir tanı, hayat akışını ve bununla birlikte duyguları da değiştiriyor. Bu hastalığa karşı tetikte olun ve rutin kontrollerinizi ihmal ettirmeyin.”

 

Özel İçerik: Heykadin.com

Meme kanserinde erken teşhisin önemi vurgulamak amacıyla Medical Park Bahçelievler Hastanesi, ‘MEME KANSERİNE KARŞI TETİKTE OLUN’ konulu bir sempozyum düzenledi. Hastalığın nedenleri, belirtileri, tedavi şekli ve psikolojik yönünün ele alındığı sempozyum sonrasında katılımcılar, şemsiye açarak meme kanserine dikkat çekti.

Her yıl yaklaşık 30 bin kadına meme kanseri teşhisi konuyor. Türkiye’de ise her sekiz kadından biri meme kanserine yakalanıyor. Kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğundan yaşamı ciddi anlamda tehdit ediyor. Meme kanserine yakalananların sayısı sadece Türkiye’de değil, dünyada da hızla artıyor. Bu anlamda 1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı kapsamında meme kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çekmek amacıyla kolları sıvayan Medical Park Bahçelievler Hastanesi, Bakırköy Belediyesi işbirliği ile bir sempozyum düzenledi. Dün, Yunus Emre Kültür Merkezi’nde yapılan ‘MEME KANSERİNE KARŞI TETİKTE OLUN’ konulu sempozyumda katılımcılar; hastalığın nedenleri, belirtileri, tedavi şekli ve psikolojik yönü konusunda bilgilendi.

kadin-hastalik-meme-kansei-medical-park-2

AYDA 1 KERE MEMENİZİ KONTROL EDİN

Sempozyumda meme kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çeken Medical Park Bahçelievler Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Yard. Doç. Dr. Teoman Yanmaz, “Her kadın kendi vücudunu tanımalı ve ayda bir kere memesini ve koltukaltlarını kontrol etmeli. Anneler, kızlarını da bu konuda bilinçlendirmeli. Bunun yanı sıra 40 yaş üstüne yapılan mamografi kontrolleri de büyük önem taşıyor. Çünkü meme kanserinde yaş ilerledikçe risk artıyor. Bu tür önlemlerle erken teşhis sağlandığında ölümcül sonuçların önüne geçilebiliyor” dedi. Yanmaz, şöyle devam etti: “Erken yaşta çocuk sahibi olmak lazım. Kadın, ne kadar çocuk sahibi olursa, ne kadar emzirirse risk o kadar azalıyor. Bunun yanı sıra sigara ve alkolden de uzak durmak gerekiyor.”

kadin-hastalik-meme-kansei-medical-park-3

ÖNCE RUHUNUZU İYİLEŞTİRİN

Psiko-onkoloji Derneği’nden Psikolog Begüm Kaplan ise konuşmasında kanserin psikolojik yönüne değindi. Kaplan, “Beklenmedik bir tanı, hayat akışını ve bununla birlikte duyguları da değiştiriyor. Bu açıdan kanserde psikolojik destek çok önemli. Hastalık sürecinde ilgiyi hastalığa değil de hobilere yönlendirmek gerekiyor. Kendinizi farklı bir mutluluk içine sokmalısınız. Unutmayın ki iyi ruh hali hastalığınıza da yansıyacaktır” diye konuştu. Kaplan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hastalığı kabullenmek çok önemli. İyileşmek için kötü düşüncelerden kurtulmak gerek. Bunun için de aktif bir yaşam sürmelisiniz. Var olan yaşam sevincinizi tekrar keşfetmek için hastalığı bir yolculuk olarak görmelisiniz.”

Moderatörlüğünü Medical Park Bahçelievler Hastanesi Medikal Direktörü Prof. Dr. Dilek Arman’ın yaptığı sempozyumun sonrasında kadınlar, şemsiye açarak meme kanserine dikkat çekti.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak