HASTANEDE HUZUR VEREN ODA

Paylaş
 

Alemdağ Muhittin Fatma Tatar Devlet Hastanesi’de Enfeksiyon Hastalıkları bölümündeki kapıyı çalıp içeri girenler, tüm dertlerini unutup, adeta huzur buluyor.

 

Özel İçerik: www.heykadin.com.tr

Alemdağ Muhittin Fatma Tatar Devlet Hastanesi’den Enfeksiyon Hastalıkları bölümüne randevu aldınız. Hastaneye gittiniz. Sıranın gelmesini beklediniz ve adınız ekranda gözüktü. Artık içeri girebilirsiniz. Kapıyı açmanızla, büyükşaşkınlığı yaşamanız ve heyecanlanmanız bir oldu. İçinizden burası nasıl bir oda” sorusunu çoktan kendinize sordunuz bile. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Fatih Bektaşoğlu, sizinle şaşkınlığınızı paylaşırken, gülümseyerek “hoşgeldiniz” dedi.

ŞAŞIRMAKTA HAKLISINIZ

Bir hastanede böylesine huzurlu, dingin, pozitif enerji ve güleryüz yayan başka bir yer daha var mıdır?” sorusunu sormaya fırsat kalmadan, odadaki biblolar sizi selamladı ve hatta gülümsedi. Her biri size adete terapi gibi geldi. Kendinizi bir terapi odasındaymışsınız gibi hissettiniz ama aslında enfeksiyon hastalıkları bölümündesiniz. Halen şaşırmakta haklısınız ama hayat işte böyle imkansız gibi gözüken nice örnekler ve tüm güzellikleriyle bir anda karşınıza çıkabiliyor.

hastanede-huzur-veren-oda-3

OYUNCAK MÜZESİ GİBİ

Her sabah kahvesini elinde tutarak, sırt çantasıyla koridordan yürürken herkese gülümseyerek “günaydın” diyen bir doktor O. Herkesin sevdiği, huzur yayan doktor O. Hastaların en sevdiği doktorların başında gelen Bektaşoğlu, yönetimin de iznini alarak odasını oyuncak müzesine dönüştürdü. Girenleri hayrete düşüren ve hatta çıkmak istemediği odada çocukluğunuz yeniden aklınıza geliyor, adeta terapi oluyorsunuz.

hastanede-huzur-veren-oda-2

“HUZUR BİR DENGEDİR”

“Huzur, ruhta hissedilir. Huzur dinginliktir. Dengenin olduğu yerde, huzur vardır. Dengen bozulunca albora olursun. Bence huzur dengedir. Huzurlu bir gemi sakin gider, alabora olmaz” diyen Baktaşoğlu, “Hastanede huzur veren oda” tabirini yapanlara teşekkür ediyor .

HASTALARA POZİTİF KATKI

Şu ana kadar olumsuz bir tepki almadığını anlatan Baktaşoğlu, bu durumun doktorlar tarafından da beğenildiğini söylüyor. Baktaşoğlu, “Odama gelenler, dinlenerek ayrıldıklarını söylüyorlar. Çok mutlu oluyorlar. Daha önce böyle bir hasta odası görmediklerini söylüyorlar. Burada hasta doktor ilişkisi devam etmekte. Odada pozitif yansımalar var. İnsanoğlu en beğenmediği ortamı bile güzelleştirebilir, renklendirebilir. Burada hastalara da bir anlamda psikolojik destek sağlamış olduğumuzu düşünüyorum.Çünkü gelenlerden aldığım tepkiler bu yönde” diyor.

hastanede-huzur-veren-oda-1

HASTALAR ODADAN ÇIKAMIYOR

Baktaşoğlu, hastane odasında yaşadığı anılarını hiç unutamıyor: “Küçük bir çocuk kapıyı açıp içeri girdi, annesi de arkasından geldi. “Anne odaya bak. oyuncaklarrr…” dedi. Herhalde çocuk onlardan almak istedi. Annesi de, “yok, onlar doktor beyin oyuncakları, satmaz” dedi. Bazı hastaları muayene edip, tahlil istiyorum, işi bitmiş, “çıkabilirsiniz” diyorum. Sonra hastadan “ama biz böyle iyiydik, biraz daha kalabilirdik doktor bey” diyenler oluyor.

Eşine böyle hediyeler alamıyor

Günün hemen hemen her saatini dolu dolu geçiren Baktaşoğlu, eşinin bu tür hediyelik eşyaları hediye olarak kabul etmediğini söylüyor. Baktaşoğlu, “Eşime bu tür hediyeler alırsam bunları kendime aldığımı düşünür da ondan” diyerek espri yapıyor.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak