Evlilikten neden korkuluyor?

Paylaş
 

Son zamanların öne çıkan korkularından en başa çekeni evlilik korkusu. Peki ama neden? İşte yanıtı…

 

Medicana Konya Hastanesi Uzman Psikolog Işıl Yenikaynak, evlilikten korkmanın temel nedenini açıkladı. Yenikaynak, bu durumun temel nedeninin gerçek hayatın sorumluluğunu alma korkusu olduğunu vurguladı.

İşte öne çıkan o sebepler

Evlilik, kendini anlamak, eşini anlamak, problemlere çözüm üretmek, farklılıkları kabul edebilmektir. Öncelik olarak evliliği düşünen kişiler olgunlaşmış olmalı, kendi kararlarını kendi verebilmeli, çıkacakları yeni yolda ailesinden kopup bireyselleşmeli ve sorumluluklarını yerine getirebilmelilerdir. Bunları başaramayan kişi hayatın ve evliliğin zorluklarıyla baş edemeyecek düzeyde olmaktadır ve bu yüzden kişilerde evlilik korkusu yaşanmaktadır.

evlilikten-neden-korkuluyor-4

Evlilikten soğutan haller

Toplum, evliliği ideal kılıp sonu olmayan bir yaşantı halinde bireylere sunduğunda ise stres ortaya çıkmaktadır. Erkek ve kadınlar evlilik stresini farklı şekilde yaşamaktadır. Erkekler ve kadınlarda ortaya çıkan evlilik korkusu, belirli bir yaş dönemi geldiğinde bireyin, aile ve çevre baskısı görmeye başladığında ortaya çıkar.

evlilikten-neden-korkuluyor-3

Hangi sorular öne çıkıyor?

Kadınlarda, baba evinde gördüğüm muameleyi eşimin evinde görür müyüm? Şiddete maruz kalır mıyım? Eşim beni aldatır mı? Eşimin annesi ile geçinebilir miyim? gibi sorular stres yaratmaktadır. Erkekte, eşime ve çocuklarıma bakabilecek miyim? Onların isteklerini gerçekleştirebilecek miyim? Onlar için iyi bir eş ve iyi bir baba olabilir miyim? gibi sorularla stres faktörü ortaya çıkar ve erkek evlenmekten korkar.

evlilikten-neden-korkuluyor-2

Peki ama sorunlar nasıl çözülür?

Eşinin güvenini, desteğini her zaman arkasında hisseden bireyler kendilerini daha güvende ve huzurlu hisseder. Eşler birbirilerini incitmemeye, kırmamaya özen göstermeli, birbirilerine saygı göstermeli ve fikirlerine önem vermelidirler. Evlilik yolunda adım atan eşlerin evlilik öncesi yaşayacakları sorunları, kendileri çözmeleri de önemlidir. Bireyler birbirileriyle iletişim kurmada sorun yaşıyorlarsa öncelikle yapmaları gereken şey birbirilerinin iletişim dilini öğrenmek ve empati kurabilmeleridir. İyi bir iletişim dili, sorunların çözülmesinde büyük etkendir. Evlilikte birey olabilmek hem kişinin ruh sağlığı hem de eşlerin ilişkileri açısından önemlidir.

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak