EVCİL HAYVANLAR SOKAKTA YAŞAYAMAZ

Paylaş
 

Dünyada var olan canlılar içinde aklını kullanabilen tek canlı insandır. Aklını insan kullanırken duygularıyla yaşayan canlılar ise hayvanlardır.

Biz insanoğlu evcilleştirme ile doğada yaşayan hayvanları evimize aldık. Onlara konuşmayı, tuvaletini belli yere yapmasını öğrettik. Hadi kendimizi onların yerine koyalım.

Bizi seven bize yemeğimizi veren ve bizle oyun oynayan bir ailemiz var. Hatta onlar yokken onların yolunu gözlediğimiz geldiğinde mutlu olduğumuz bir ailemiz olsun. En önemlisi ise biz kendi doğamızdan habersiz bizim gibi herkesin kedi köpek veya kuş olarak evde yaşadığımızı düşünelim.

Ömür boyu böyle bir hayatın içinde yaşadığınızı düşünürken eve gelen bir bebek her şeyi alt üst etse… Kimse seninle ilgilenmese, seni evin yeni gelen üyesinden uzak tutsalar ve seni evden uzaklaştırmak için çareler düşünseler ne yaparsınız?

Duygularınızla yaşayan siz üzülürsünüz.

İşte bugün parkta bulunan kedi köşküne tamda böyle iki kedi getirdiler. Kedilerden biri şoka girip öldü. Yeni bebeği olan anne ise durum karşısında ağladı ağladı… Diğer kediyse köşkün içinde bir köşeye sinip “sana ne oldu?” gibi sorularıma acıklı şekilde miyavlayarak cevap verdi ki durum içler acısıydı.

naime-bekmezci-evcil hayvanlar-sokakta-yasayamaz-2

İçimin parça parça olduğu ve elimden bir şey gelmediği durumlardan nefret ediyorum.

Biz insanoğlu bir canlıyı alıp bakmasını büyütmesini artık makine alır hale getirdik. Pet shoplardan alıyoruz para ödeyerek bir süre sonra da para ile alınan her şey gibi kullanım süresini bitiriyoruz. Onun bir canlı olduğunu unutuyoruz. Sokaklara bırakılan ev hayvanlarının durumu ne yazık ki giderek içler acısı oldu.

Böyle düşünen hayvan hakları koruma dernekleri hayvanlar için farklı projeler ortaya koydular. Sosyal medya kedisini köpeğine yeni aile arayan ve alanlarla dolu… Lütfen bu hayvanları sokağa bırakmayalım.

Kızlarımın  hayvan sevgisi kazanmasını çok önemsiyorum. Hayvanları sevmeyen kimseyi sevemez. Umarım bu yaşadığım duyguları kızlarım büyüdüğünde yaşamayacak bir toplum oluruz.

 

Sevgilerimle

Naime Bekmezci / www.heykadin.com

Gazeteci

 

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak