Erkek ve kadının boşanma nedenine güleceksiniz…

Paylaş
 

Kadınlar ve erkekler şiddetli geçimsizlik adı altında boşanmak için mahkemeye başvururken asıl boşanma sebepleri şaşırttı.

Erkeklerin alışveriş, kadınların geğirme ve burun karıştırma yüzünden boşandığı ortaya çıktı.

 

Antalya’da düzenlenen “Aile İçi İletişim-Boşanma” konulu konferansta konuşan İlçe Müftüsü Hasan Hayri Yaşar, Türkiye’de son yıllarda çeşitli nedenlerden dolayı aile yapısının erozyona uğradığını belirtti. Halk Sağlığı Uzmanı ve Aile Danışmanı Dr. Semin Güler Oğurtan ise evlilik ve boşanmanın iki birey arasında değil, aileler hatta sülaleler arasında yapıldığına dikkat çekti.

 

‘Boşanma bir bütünün bozulması’

Dr. Semin Güler Oğurtan ailenin bir bütün olduğunu ifade ederek “Boşanma bu bütünün bozulmasıdır” dedi. Toplumlarda evliliğin pozitif, boşanmanın negatifyorumları beraberinde getirdiğini kaydeden Dr. Oğurtan, “Hukuk yoluyla biten evlilikler aslında bitmiyor. Çocuk varsa, gönül bağı devam ederse bir sürü yanlışlar ortaya çıkabiliyor” diye konuştu.

Evliliğin ve boşanmanın iki birey arasında değil, aileler hatta sülaleler arasında yapıldığına dikkat çeken Dr. Oğurtan, “Maalesef ama bu böyle. Bizim kültürümüzde evlilikten ya da boşanmadan sadece iki kişi etkilenmez. Herkes bir şekilde etkilenir” ifadelerini kullandı.

bosanma

Boşanmaların yüzde 10’u aldatmadan kaynaklı

Türkiye’de yapılan bir araştırmaya göre boşanmaların yüzde 10’unun aldatmadan ve şiddet gibi özel sebeplerden, yüzde 90’ının ise şiddetli geçimsizlikten olduğunu vurgulayan Dr. Oğurtan “İki genç düşünün, lisede ve üniversitede aynı okulda okumuşlar. Bu süre zarfında birlikte birçok zorluğa göğüs germişler; hatta harçlıklarını bile paylaşmışlar. Evlendikten sonra ise, şiddetli geçimsizlik nedeniyle üç ayda boşanıyorlar. Bu işte bir terslik var. Aileler boşanma aşamasına gelince evliliği bitirmek için kime başvuralım diye araştırıyorlar. Aslında evliliklerini kurtarmak ve çözüm bulmak için başvuracakları insanları aramaları gerekiyor” dedi.

Erkek ve kadının boşanma nedenleri farklı

Boşanmalarda erkeklerin ve kadınların nedenlerinin farklı olduğunu kaydeden Dr. Oğurtan şunları söyledi:

“Erkekler, kadının sahiplenmesi ve kıskanması, alışveriş düşkünlüğü, sevilme ihtiyacının gündemde tutulması, yolculukta fazla eşya alınması ve güzellik uğruna zaman ve para kaybı konularından şikayetçi. Kadınlar ise geğirme, burun karıştırma gibi toplum içinde yanlış davranışlar, evde dağınıklık, kötü konuşma, kendisini dinlememe, sarhoşluk ve şiddet gibi konulardan muzdarip.”

Yargıtaya göre boşanma sebepleri

Yargıtay’ın bugüne kadar verdiği boşanma kararlarıyla ilgili bir araştırma yapıldığını belirten Dr. Oğurtan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu araştırmaya göre boşanma davalarının sebepleri arasında zina, hayata kast, pek kötü ve onur kırıcı davranış, suç işleme, haysiyetsiz hayat sürme, terk, akıl hastalığı, evlilik birliğini sarsılması, alay etmek, aşağılamak, küçük düşürmek, tükürmek, küçümsemek, başkalarıyla karşılaştırmak, hırsızlık yapmak, iftira etmek, çocuğun kendinden olmadığı ile suçlamak, kız çıkmadı diye suçlamak ve sadakatsizlikle suçlamak, iktidarsızlıkla suçlamak, eşinden soğuduğunu söylemek, başkası ile evleneceğini söylemek, aile ile görüştürmemek, eşini tehdit etmek, aile yanına bırakmak, evden kovmak, yurt dışına yanında götürmemek, üvey çocuğa kötü davranmak, doğumunda ilgilenmemek, sebepsiz intihara kalkışmak, evi sık sık terk etmek, ağız ve vücut kokusu tedavisinden kaçınmak, beden temizliği ile ilgilenmemek, çalışmamak, cinsel ilişki kuramamak, cinsel ilişkiden kaçınmak, evlilik dışı çocuğu olmak, eşini dövmek, aşırı içki kullanmak yer alıyor.”

  • Site Yorum

Bir yorum bırak