Ergenlikte nelere dikkat edilmeli?

Paylaş
 

 

Ergenlikte sakın bunları yapmayın….

Sağlık Uzmanı Filiz Seydiler, Küçükçekmece Belediyesi’nin düzenlediği ‘Bedenimde Neler Oluyor?’ adlı söyleşide Küçükçekmeceli ebeveynleri bilgilendirdi. Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile gerçekleşen söyleşide konuşan Seydiler, ailelere ergenlik dönemindeki çocuklarına nasıl davranmaları gerektiğini anlattı.

ergenlikte-nelere-dikkat-edilmeli-filiz-seydiler-2

‘ÇOCUKLARINIZA DESTEK OLUN’

Kız çocuklarında 10-12, erkeklerde ise 12-14 yaş aralığında başlayan ergenliğin 10 yıl devam ettiğini kaydeden Filiz Seydiler, “Aile olarak bu dönemde çocukları yadırgamadan onların yanında yer alın. İletişiminizi asla koparmayın, onlara destek olun. Bu dönemde alkol, madde bağımlılığı görülebiliyor” dedi.

‘ERKEK ÇOCUĞU KUCAĞINA LAPTOP KOYMAMALI’

Anne babaların ergenlik dönemindeki çocukların gelişimini olumsuz yönde etkileyecek davranışlardan kaçınması gerektiğinin altını çizen Filiz Seydiler, “Çocuklarınıza çok ağır çanta vermeyin, bu çocuklarınızın omurga yapısını bozar. Çocuğunuzu bilgisayar başındayken dik durması için mutlaka uyarın ve internet kullanımını sınırlandırın” diye konuştu.

ergenlikte-nelere-dikkat-edilmeli-filiz-seydiler-3

‘ADET AĞRILARI İÇİN ILIK BİR DUŞ ALIN’

Seydiler sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Erkek çocuklar kucaklarına laptop almamalı. Bu çocukların testislerine zarar verir. Ayrıca duruş bozukluğuna da yol açıyor. Adet döneminde karın ağrıları için karnınıza değil, ayak altına sıcak su torbası koyun. Ilık bir duşta ağrılara iyi gelebilir.”

‘ÇOCUKLARIN HAREKETE İHTİYACI VAR’

Her çocuğun gelişme döneminde harekete ihtiyacı olduğunu da kaydeden Seydiler, “Eskiden sokaklarda koştururduk, şimdi ise çocuklar ancak bilgisayar başında oyun oynayabiliyor.  Çağımızın hastalığı obeziteye yakalanmamaları için hareket etmeleri, spor yapmaları gerekiyor.” Program sonunda ise Seydiler, katılımcıların sorularını yanıtladı.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak