Ergenlik dönemine dikkat!

Paylaş
 

Küçükçekmece Belediyesi kültür-sanat etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Ergenlik Sizin Eve Uğradı Mı? ” konulu söyleşiye katılan Uzm. Psikolog Zeynep Demirbozan, ailelere tavsiyelerde bulundu.

Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen söyleşide Küçükçekmeceli ebeveynlerle bir araya gelen Demirbozan, aileleri çocuklarını zararlı maddelere karşı korumaları konusunda uyardı.

ERGENLER NE İSTER?

Ergenlik çağındaki kişilerin bağımsızlık ve aileden kopuşu arzuladığına dikkat çeken Demirbozan, ergenlerin aynı zamanda, sosyal olarak kabul görme, aileden ve diğer insanlardan sevgi ve saygı bekleme, kendine saygı duyma, başarı isteği, bedenen güzel ve güçlü olma arzusu ve bağımsızlık; ergenlik dönemindeki beklentilerinin önemli bir kısmını oluşturduğunu söyledi.

ergenlik-donemine-dikkat-zeynep-demirbozan-1

“KENDİ SÖYLEDİKLERİ HEP DOĞRUDUR”

Demirbozan, kişinin bu dönemde, soyut düşünme yeteneğine kavuştuğunu ifade ederek, “ergenlerin, dil kullanımı çok gelişmiş olup mantık kurallarını içerir ve dilbilgisi düzgünleşmiştir. Soyut düşüncenin geliştiği bu dönemde ergen; felsefe, din, politika ve ahlak kuralları ile ilgilenir. Ergen egosantrrizim (ben merkezcilik) duygusu ağır basar yani kendi düşüncelerinin ve söylediklerinin en doğru olduğunu düşünür” diye konuştu.

ergenlik-donemine-dikkat-zeynep-demirbozan-3

ERGENLE İLETİŞİM SABIR İSTİYOR!

Ergenle iletişim kurmanın sabır istediğini belirten Demirbozan, “ Sorunlarla ve yakınmalarla işe başlamak çözümü güçleştirir. Onun ilgi alanları, bireysel ve toplumsal etkinlikleri, kaygıları, kısaca günlük yaşamının ayrıntıları ile yola çıkmak daha verimli olur. Ergenlik döneminde, anne-babaların en sık yakındıkları konu çocuklarıyla konuşamamaktır. Çünkü ergen iletişim kurmaya yanaşmaz. Konuşmayı başardığınızda ise bu konuşmanın sonu tartışma ile sonuçlanır. Bu tartışmaların nedeni iki tarafın da birbirini dinlemek ve anlamak için çaba sarf etmemeleridir. Anne ve babası tarafından eleştirilmeden, yargılanmadan, sorgulanmadan dinlenen genç, karşılaştığı güçlükleri aşmada zorlanmayacaktır. Ayrıca sorunlarını ailesi ile paylaşmaktan kaçınmayacaktır. Ergenler nasihat ve başkalarının yanında ikaz edilmekten hoşlanmazlar” diyerek ailelere tavsiyelerde bulundu.

 

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak