Ergenlik döneminde nelere dikkat edilmeli?

Paylaş
 

Sağlık Eğitim Uzmanı Derya Demirci, ergenlik dönemini anlattı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Sağlığı Koruma Hizmetleri ile Küçükçekmece Belediyesi işbirliğiyle ‘’Bedenimde Neler Oluyor’’ isimli söyleşi düzenlendi.

Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen söyleşide Sağlık Eğitim Uzmanı Derya Demirci, çocukluktan yetişkinliğe adım atılan dönem hakkında dinleyicilerini bilgilendirdi.

ergenlik-doneminde-nelere-dikkat-edilmeli-3

“ERGENLİK, ÇOCUKLUKTAN YETİŞKİNLİĞE GEÇİŞ DÖNEMİDİR”

Ebeveynleri ergenlik hakkında bilgilendiren Derya Demirci, ‘’Ergenlik, çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemidir. Yaşamın ikinci on yılını içine alan bu süreç fiziksel, cinsel ve ruhsal açıdan gelişme ve olgunlaşmanın görüldüğü dönemdir. Ergenlik döneminde, cinsel gelişme kızlarda 10-12, erkeklerde 12-14 yaş civarında başlar. Çevresel, yapısal ve kalıtsal etkenlere bağlı olarak her çocukta farklı şekilde seyredebilir’’ dedi.

“ERGENLİKTE OTURUŞ TARZINA DİKKAT EDİN”

Çocukların gençliğe geçiş döneminde vücutlarında değişime dikkat etmeleri gerektiğini söyleyen Demirci, ‘’Ergenlik dönemindeki  ile vücut boyutlarının hızlı değişimi ve duruş bozuklukları bu dönemde kamburlaşma, bel ve sırt ağrıları sık görülmesine yol açar. Dolayısıyla oturuş tarzlarımıza çok dikkat etmeliyiz’’dedi.

ergenlik-doneminde-nelere-dikkat-edilmeli-2

“ERGENLİK DÖNEMİ ÇOK RİSKLİ BİR DÖNEMDİR”

Ergenlik döneminin çok riskli bir dönem olduğunu vurgulayan Demirci, ‘’Çok riskli ve çok dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Ergenlik dönemindeki büyük risklerin başında, sigara kullanımı, alkollü içki içilmesi, madde kullanımı, güvensiz cinsellik, silah taşıma, çeteleşme ve şiddet olaylarına karşı ailelerin daha dikkatli olması gerekiyor’’ diye konuştu.

  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. ecem dedi ki:

    kendimi hep yalnız hisediyorum canım hep çikolata çekîyor ve öz güvensiz oldum ne yapmalıyım

Bir yorum bırak