En sık rastlanan anemi türü hangisi?

Paylaş
 

Seda Günaydın, en sık rastlanan anemi türünü ve sebeplerini açıkladı.

Küçükçekmece Belediyesi’nin sağlık söyleşileri kapsamında düzenlediği ‘’Anemi İle Mücadele’’ programı Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Kadın ve Aile Sağlığı Koruma Hizmetlerinde Sağlık Eğitmeni olan Seda Günaydın, Anemi hastalığının önemini ve dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

en-sik-rastlanan-anemi-turu-hangisi-1

“SEBEP DEMİR EKSİKLİĞİ”

En sık rastlanan anemi türlerinden bahseden Günaydın, ‘’Demir eksikliği anemisi, folik asit eksikliği anemisi ve B-12 eksikliğine bağlı anemi en sık rastlanan anemi türlerindendir. Doğru, yeterli ve dengeli olarak beslenmelerinize çok dikkat etmeniz gerekiyor ve vücudun günlük vitaminlerini de eksik bırakmamak gerekiyor’’ dedi. Demir eksikliğinin nedenlerinde değinen Günaydın, ‘’Demir eksikliği anemisi vücuttaki demir eksikliğinden meydana gelir. Demir eksikliği anemisinin nedenleri ise demir açısından fakir gıdalarla beslenme, demirin emilim bozukluğu, kronik kanamalar, doğumla ilgili nedenlerdir’’ dedi.

en-sik-rastlanan-anemi-turu-hangisi-3

“ÇOCUKLARINIZI ZENGİN GIDALARLA BESLEYİN”

Kansızlığın yol açtığı sorunlar hakkında da dinleyicilere bilgi veren Günaydın, ‘’Kansızlık sorunu olan kişilerde büyüme ve gelişme geriler. Çocuklarda davranış bozukluğu ortaya çıkar ve öğrenme güçleşir böylelikle okul başarısı düşer. Bağışıklık sistemi zayıflar ve hastalığa yakalanma ihtimali artar’’ dedi.

Çocukların beslenmeleri konusunda aileleri uyaran Günaydın; ‘’Çocuklarınızı demirden zengin gıdalarla besleyin, günde yarım litre süt, demirin emilimi azaltır ve beslenmeyi buna göre belirleyin. Çocuğunuzu demir içeriği zengin et, tavuk, balık yumurta, fasulye ve kuru hububatlarla besleyin ve besinlerde bulunan demirin emilimi attırmak için C vitamini içeren gıdalar tüketin’’ dedi.

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak