En önemli kariyer tavsiyeleri

Paylaş
 

 

Ünlü isimler gençlere önemli kariyer tavsiyelerde bulundu.

Küçükçekmece Belediyesi ve Boğaziçi Temel Lisesi işbirliğiyle düzenlenen ‘Kariyer Günleri’ etkinliği Halkalı Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Ünlü isimler, gençlere kariyer konusunda önemli bilgiler verdi. Gazeteci-sunucu Aynur Ayaz‘ın moderatörlüğünde gerçekleşen etkinliğe, Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcıları Sibel Güllüçayır ve Recep Şencan katıldı.

12. sınıf öğrencileriyle bir araya gelen katılımcılar, kariyer yolculuklarını paylaşarak öğrencilerin sorularını yanıtlayarak öğrencilere kariyer konusunda tavsiyelerde bulundular.

En-onemli-kariyer-tavsiyeleri-2

“BENİM GAYEM NE?” DİYE DÜŞÜNÜN

Prof. Dr Ahmet Şimşirgil, “Öncelikle bir insan ben neden varım, niçin varım, nereye geleceğim, hedefim ne, idealim ne, gayem ne kesinlikle düşünmeli ve yazmalıdır. Hedef, gaye, ideal mutlaka bulunmalı. Bizim bu şekilde düşünmemiz ve hedefimizi çizmemiz lazım. Türkiye de gündem oluşturanlar vardır. Bunlar Türkiye’de binde bir civarındadır gündemi tayin ederler. Birde gündemin peşine takılan vardır buda yüzde 90’dır. Türkiye’nin yüzde 90’ı o gündem tayin edenlerin peşine takılıp giderler. Birde kendi gündemini kendi tayin eden insanlar vardır. Bunların da civarı yüzde 10’dur. Ben her zaman, ‘’Kendi gündemimi kendim tayin etmeliyim dedim’’ diye konuştu.

“AVUKATLIĞIN TARİHİ ESKİLERE DAYANIYOR”

Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Recep Şencan ”Mesleğim avukatlık. Avukatlık mesleğinin geçmişi çok eski tarihlere dayanmakta. Toplumun seçkin insanları Roma Medeniyetinde Avukatlık mesleğini icra etmişler gerçekten kutsal bir meslektir. Bu gençlerle inşallah daha da ilerleyecek avukatlık mesleği. Avukatlık sizler gibi dinamik insanların yer alması gereken bir meslek grubudur” diye konuştu.

En-onemli-kariyer-tavsiyeleri-1

“İYİ BİR NİYETLE YOLA ÇIKIN”

Küçükçekmece Belediye Başkan yardımcısı Sibel Güllüçayır ise ‘’Ben hayat amacımı gerçekleştirdiğimi ve o yöne doğru gittiğimi düşünüyorum. Burada beni en çok motive eden şey inançtır. Allah’a ve kendime olan inancımdır. İyi bir niyetle yola çıkarsan Allah o yolları hiç ummadığın bir şekilde açıyor. Benim tıp fakültesini isteme nedenim, insanın en çaresiz olduğu zaman siz orada bir nevi kurtarıcısı oluyorsunuz” dedi.

‘’MESLEKTEKİ DUAYENLERİ TAKİP EDİN’’

Bir işe inanmanın ve gönül vermenin önemine değinen gazeteci-yazar Aynur Ayaz ise istemenin başarıdaki önemine dikkat çekti. Ayaz, öğrencilere alanında başarılı olmuş isimleri takip etmelerini tavsiye etti. Program sonunda ise Boğaziçi Temel Liseleri Halkalı Şubesi Kurucu Müdürü Yusuf Karabal katılımcılara teşekkür ederek çiçek takdim etti.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak