EN İYİ ANNE

Paylaş
 

Geçtiğimiz günlerde çoluk çocuk kalabalık bir bayan grubunun sohbeti içinde kendimi buldum. Konu konuyu açtıkça anneler arasında “en iyi anne” üzerinde bir rol model olma üstünlüğü sezdim. O anda kendimi konu dışına atmaya çalışsam da nafile oldu. İnsanoğlu işte beğenilmek takdir toplamak istiyor.

Benim bu gruptaki kadınlar arasında en beğendiğim iki kişi vardı. Birincisi çocuklarını çok güzel yetiştirdiği için hayran olduğum, tecrübesi bende bir hayli fazla olan ev sahibemiz ki baba da bir o kadar değerlidir.

Sekiz çocuğu olan ev sahibimizin kızları arasındaki ev içi iş bölümü tam bir üniversite ev arkadaşlığı gibiydi. Herkesin görevi zamanı vardı. Hem de bu kızlarımız öyle ev kızı falanda değil gayet eğitimli kültürel anlamda dolu kişilerdir ki hepsine ayrı ayrı hayran oldum.

Allah herkese öyle kız evlatlar nasip etsin. Bir ara özel olarak gidip verilen eğitimi öğrenmek istiyorum.

PEYGAMBER SABRI VAR!

Diğer abla diyeceğim benden yaşça büyük ve tecrübeli olduğu için… Kendisini aynı evde daha önceden görmüştüm. O zamandan beri aklımda ona sormak istediğim sorularım vardı. Ayrıca tavrı ile ilgili dost meclisinde yaptığım taklidinden dolayı helallik almak istiyordum.

Eğer bir gün çocuklar üzerine bir senaryo yazarsam ya da film çekersem kesinlikle oyuncudan o kadının tiplemesini isteyeceğim. Bu kadar çocuklara karşı sabırlı olan bir anne tanımadım.

Ablamızın da sekiz evladı var. En küçüğü bebek olmak üzere en büyüğü liseye giden sekiz evladın sahibi olan ablamız, çocukların yaramazlıkları karşısında sakinliğini o kadar güzel koruyordu ki, ilk gittiğimiz zaman ben ve kardeşimden çekinip kızmadığını sandık. Sadece yaramazlık yapan koltuklar üzerinde zıplayan oğullarına gayet sakin bir ses tonuyla “yapma oğlum” dedi.

Tabi çocuklar bu uyarıyı çok dikkate almadılar ama hiç kızgınlık ibaresi de oluşmadı. Tabi bu tavrı ben aylarca dilime dolayıp öyle yapmaya çalışsam da başarılı olamadım. Sanırım sinir kat sayım çok düşük!

Bu son görüşmemizde ablamız ile kendisi hakkında bu düşüncelerimi anlatıp helallik istedim. Sabırlı olmasını genlerine ve çocuk sevgisine bağlayan ablamızın bu şekilde yetiştirdiği diğer evlatlarının ne kadar başarılı öğrenciler olduğunu dinledikçe sabrın sonu selamet diye kendimi telkin etmeye başladım.

Allah bütün anneler bol sabır versin…

 

Sevgilerimle

Naime Bekmezci / www.heykadin.com

Gazeteci

 

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak