Elçin Göktaş – HAYVANAT BAHÇESİNİN YAVRULARI

Paylaş
 

 

İnsanoğlunun doğada oluşturduğu olumsuz etkilerden dolayı birçok hayvan ve bitki türü günümüzde tükenme tehdidi ile karşı karşıya kalmıştır. Nesli tükenme tehdidini yaşayan bu canlılar ya milli parklarda ya hayvanat bahçelerinde eğer bitkiyse botanik parklarda koruma altına alınarak yaşamlarını devam ettirmeleri ve çoğalmaları sağlanıyor.

Söz konusu canlı bir yaban hayvanı olunca da bakımı epeyce zor oluyor. Hayvan için hazırlanan barınaktan, beslenmesine ve aşısına kadar birçok önemli nokta ilgili hayvanın sağlıklı bir şekilde yaşamını devam ettirmesini sağlıyor. Konu çoğalmaya gelince ise, en önemli unsur hayvanın kendisini doğal yaşam alanındaymış gibi hissetmesidir. Bunu büyük ölçüde sağlarsanız minik aslanlarınız, zürafalarınız, şempanzeleriniz oluyor.

Her yeni yavru bizim için umut ve mutluluk anlamına geliyor

Her yeni doğan yavru büyük bir mutluluk ve sorumluluk getiriyor. Yavruyu yaşatmak, onu büyütmek ancak olağanüstü bir özveriyle gerçekleşiyor. Bu konuda en büyük yardımcımız yaban dünyasının anneleri. Anne dünyaya getirdiği yavruyu benimsediğinde ve ona baktığında her şey daha da kolaylaşıyor. Çünkü yavruyu her türlü olumsuz etkiye karşı koruyor. Bize ise sadece takibi kalıyor.

Bir de annesinin benimsemediği ve bakmayı reddettiği yavrular var ki, çoğu zaman bakıcısı veya veterineri o hayvanın annesi gibi davranıp, sürekli kontrol altında tutarak yavrunun yaşama tutunmasını sağlıyor.

 

Sevgilerimle

Elçin Göktaş  / www.heykadin.com

Veteriner Hekim

  • Site Yorum

Bir yorum bırak