Dünyaya barış şeridiyle anlamlı mesaj

Paylaş
 

1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle Beylerbeyi Sarayı’nda düzenlenen ArtQuake İstanbul 2014 Üsküdar Bienali  sergisi törenle açıldı.

Dünya liderlerine gönderilecek olan 140 metrelik Barış Şeridi’ni imzalayan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “İlham alan bir toplum savaş çıkarmaz” dedi.

 

Özel İçerik: heykadin.com

Üsküdar Belediyesi’nin sponsorluğunda, Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen Artquake İstanbul 2014 Üsküdar Bienali sergisi bir hafta açık kalacak. Dünyanın farklı ülkelerinden ve Türkiye’den 25 sanatçının eserinin yer aldığı resim sergisinin açılışını Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen gerçekleştirdi.

BARIŞ ŞERİDİ İLE DÜNYA LİDERLERİNE ANLAMLI MESAJ

Beylerbeyi Sarayı’ndaki serginin açılışında ilginç bir etkinlik gerçekleştirildi. Açılışın 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne denk gelmesi nedeniyle 140 metrelik Barış Şeridi açıldı. Açılış kurdelesini kesen davetliler, Birleşmiş Milletler ve ABD Başkanı Barack Obama dahil dünya liderlerine gönderilecek olan bezden yapılan Barış Şeridi’ni imzalayarak, “Barışa Evet, Savaşa Hayır” mesajı verdi.

_USK1740

İLHAM ALAN BİR TOPLUM ASLA SAVAŞ ÇIKARMAZ

Açılışın ardından konuşma yapan Başkan Türkmen, barış şehri Üsküdar’da böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek  “Bir hafta boyunca Üsküdarlılarla, İstanbullularla, dünya ile bu güzellikleri paylaşacak ve üzerinde konuşacağız . Ancak bu bienal bir başka. Sergide göreceğimiz her bir çalışma bize olumlu dünyamızdan ilham almamızı söyleyecek. Ne diyecek. Sanat toplumun ruhudur. Ve ilham alan bir toplum asla savaş çıkarmaz” şeklinde ifade etti.

Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler ise, “Her zamankinden daha fazla barışa ihtiyacımız var. Şuan dünyanın farklı yerlerinde yapılan savaşlar nedeniyle kadınlar ve çocuklar hayatını kaybediyor” şeklinde konuşarak savaşların sona ermesi temennisinde bulundu.

_USK1705

ArtQuake İstanbul 2014 Üsküdar bienalinin Komite Başkanlığını üstelen Anglo İtalyan Sanat Ödülü sahibi Rowena Martinez Ulayan ise “Dünyadan sanatçı arkadaşlarımız ve yerli sanatçı arkadaşlarımızın  eserlerini açtık burada. Amacımız, insanlara ilham vermek. İnanıyoruz ki insanlar bizim eserlerimizden ilham alırsa, ilham alan insanlar savaş çıkarmaz. Burada farklı ülkelerde 25’den fazla sanatçı arkadaşımızın eseri var. Bu sergi 7 Eylül’e kadar sürecek” dedi.

Konuşmaların ardından ise Filipin’li bir kızın dans gösterisi açılışa gelenler tarafından ilgiyle izlendi

9 ÜLKEDEN 17 SANATÇININ ESERLERİ SERGİLENİYOR

9 ülkeden 17 sanatçının eserlerinin sergileneceği bienalin katılımcıları arasında 2012 Londra Sanat Bienali’nde Leonardo Sanat Ödülü’nü kazanan Suudi Arabistanlı Bdoor Sudiry, Pakistanlı barış aktivisti, film yapımcısı ve ressam Fauzia Minallah ve İspanyol ressam Raquel Barnatan gibi ünlü sanatçılar da bulunuyor. Bienalin diğer uluslararası sanatçıları ise; İngiltere’den Ewen Macdonald, Mauritius’tan Bryan Erwin Utchanah, İsviçre asıllı Filipinli heykeltıraş Norge Reichenbach ve Şilili Andres Zarate, Türkiye’den ise Senem Aydın, Fatma Ayhan, Özen Bozdağ, Behiye Kepir, Murat Küçükkayalı ve Hatice Sonay.

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak