Dünyanın öbür ucunda bir yer

Paylaş
 

Doğanın dengesiyle zamanın durduğu yer Kamçatka’ya gittiniz mi?

 

Özel İçerik: Heykadin.com.tr

Kamçatka neresidir ve neden özel bir coğrafyadır derseniz;

Kamçatka, Türkiye için dünyanın öbür ucunda sayılabilecek bir coğrafya. Sibirya’nın Pasifik Okyanusu’na uzanan bir yarımadası. Daha da detaylandırırsak; Rusya Federasyonu’nun oldukça doğusunda yer alan Kamçatka, bağımsız bir bölge yani oblast olarak geçiyor.

Büyük Okyanus’ta Ohotsk Denizi ile Bering Denizi arasında yer aldığından büyük bir balıkçılık limanına sahip. Kamçatka’da bazıları sönmüş, bazıları aktif durumda olan kırka yakın yanardağ var. Aynı zamanda yer altından fışkıran suların, gayzerlerin bolca olduğu bir yer.

kamcatka-1

Tabiatın her haliyle görülebileceği Kamçatka’da dünyanın en büyük ayıları yaşar. Kamçatka ayıları, Alaska’da yaşayan ayılarla birlikte dünyanın en büyük ayıları sayılıyorlar. Bu ince ve uzun yarımadanın tam ortasında bir hat halinde bulunan yanardağlarda ayılar kış uykusuna bu yanardağların eteklerindeki ormanlarda yatıyor. Baharda uyanır uyanmaz tundraya inerek denize veya okyanusa doğru yolculuğa başlıyorlar. Karların üzerinde iz bıraka bıraka denize yolculuğu sırasında da avlanıyorlar.

Siz de “sonsuzluğu” anımsatan Kamçatka coğrafyasında yanardağları, gayzerleri, doğanın en güzel hallerini, Kamçatka’ya özgü olan ayıları, denizin, balıkçılığın yerel halkın hayatını nasıl belirlediğini, güneşin ilk doğduğu yerde yaşayarak görebilirsiniz.

Kamçatka’ya gitmek henüz kimse uyanmamışken sabahın ilk ışıklarıyla okyanusun ve denizin ortasında eşsiz bir manzaraya ve deneyime uyanmak demek.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak