Dünyaca ünlü sanatçıdan anlamlı dinleti

Paylaş
 

Küçükçekmeceliler Ehl-i Makam Dinletisi’nde buluştu. Ud ve davul aynı sahnede buluştu.

Bu arada Araştırmacı-Yazar Yrd. Doç. Dr. Mustafa Tatçı da, Yunus Emre’yi anlattı.

 

Özel İçerik: Heykadin.com.tr

Küçükçekmece Belediyesi’nin her ay düzenlediği ‘Ehl-i Makâm’  programının bu ayki konukları dünyaca ünlü Amerikalı perküsyonist Jarrod Cagwin ve udi bestekar, müzikolog M.Emin Bitmez oldu. Geleneksel Sanatlar Akademisi’nde gerçekleşen dinletide ‘Güneşin Doğuşu’ adlı resitalden eserler ile unutulmaz Türk Sanat Müziği parçaları icra eden Cagwin ve Bitmez, Küçükçekmeceli sanatseverlere unutamayacakları bir müzik akşamı yaşattı.

‘SON KONSERİNİ KÜÇÜKÇEKMECELİLERE VERDİ’

Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz’e teşekkür ederek söze başlayan Emin Bitmez, “Jarrod, her tarz müziği, duygusunu yaşatarak icra edebiliyor. O dünyanın en önemli Jazz davulcularından bir tanesi. Mart ayında Türkiye’den ayrılacak, belki de son konseri bu.”dedi.

Ehl-i-Makam-Kucukcekmece- Jarrod-Cagwin

‘FARUK TÜRÜNZ’ÜN UDUNU ÇALDI’

Programda ünlü ud yapımcısı Faruk Türünz’ün eski bir udunu kullanan Bitmez, “Böylesi güzel eserleri ancak bu eski udla icra edebilirdim. Çok eskiden yapılmış olmasına rağmen hala ilk günkü gibi pırıl pırıl bir ud”diye konuştu.

CAGWIN’DEN MUHTEŞEM PERFORMANS

Emin Bitmez’e davullar ve perküsyon çalgıları ile eşlik eden Jarrod Cagwin ise, sergilediği muhteşem performansla büyük beğeni kazandı. Yaklaşık 1 buçuk saat boyunca sahnede kalarak dinleyicilere keyifli dakikalar yaşatan  Jarrod Cagwin ve M.Emin Bitmez’e Küçükçekmeceli müzikseverler de hep bir ağızdan şarkı söyleyerek eşlik etti.

Ehl-i-Makam-Kucukcekmece-Mustafa-Tatci

MUSTAFA TATÇI YUNUS EMRE’Yİ ANLATTI

Gazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Görevlisi, Araştırmacı-Yazar Yrd. Doç. Dr. Mustafa Tatçı, Küçükçekmece Belediyesi’nin düzenlediği kültür sanat etkinlikleri kapsamında gerçekleşen ‘Yunus Emre Okumaları’ adlı söyleşiye katıldı. Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde Küçükçekmecelilerle buluşan Tatçı, Anadolu’da Türkçe şiirin öncüsü, mutasavvıf-şair, Allah dostu Yunus Emre’yi anlattı.

‘YUNUS’UN ŞİİRLERİNDE ALLAH AŞKI VAR’

Yunus Emre şiirlerini Allah aşkı ve mana alemi yönünden ele alan Tatçı, Yunus Emre’nin şiirlerini okuyarak teker teker açıkladı. Tatçı, Yunus Emre’nin mısralarında Allah aşkını, Peygamber sevdasını ve İnsan-ı Kamil’i işlediğini, Rabıta kavramına değinerek aktardı.

‘VARLIĞINDAN SOYUNMUŞ İNSANLAR VAR’

Yunus Emre’nin Hz. Mevlana’nın Divan-ı Kebir’de yaşadığı günleri aktardığına değinen Mustafa Tatçı, “Yunus Emre şiirlerinde aşk lafının geçtiği metinler, artık varlığından soyunmuş insanların geldiği noktadır.”dedi.

‘TASAVVUF KORKU VE ÜMİT ÜZERİNE KURULMUŞTUR’

Tasavvuf yolunun ümit ve korku üzerine kurulmuş olduğuna da değinen Tatçı, “Bir insan 80 yıl hapis cezası bile yese, bir gün hapisten çıkacağım diye bir ümit besler. Tasavvuf yolu da aynı bunun gibidir. Hak yolu, yokluk yoludur, Cenabı Hak ise var olandır; yok olmayan var olamaz.”diye konuştu. Yrd. Doç. Dr. Mustafa Tatçı program sonunda ise şairlerin ve katılımcıların sorularını yanıtladı.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak