Dt. Selma Kurtoğlu – SÜT DİŞLERİ İÇİN ÖNEMLİ UYARI

Paylaş
 

 

KORUYUCU DİŞ HEKİMLİĞİNİN AMACI ve ÖNEMİ

Çocuklarda ilk süt dişlerinin ağızda görülmesinden hatta anne karnında ilk tomurcuklarının oluşumundan itibaren diş sağlığı ve takibi büyük önem taşır. Anne-babalar için çocuklarının gelişiminde dikkat etmeleri gereken en önemli konulardan biri çocuklarının ağız ve diş sağlığıdır.

Çocuklar bebeklik çağında süt dişlerinin ağızda yer almasından itibaren diş hekimi ile tanışmalıdır. Herhangi bir problem olmadan da diş hekimi muayenesi çocuğun ortama alışmasını sağlar. Düzenli olarak gittiği bir muayenehane, iyi ilişki kurduğu bir diş hekimi onu pek çok problemden kurtarır.

Dt-Selma-Kurtoglu-sut-disleri-icin-onemli-uyari-hospitadent-3

Düzenli hekim kontrolü, yapılan dolgular , çocuğun hekim ile ilişkisinden kaynaklanan bilinçlenme , fırçalamanın öneminin öğretilmesi çocuk için ileri yaşlara yönelik edinilmiş en önemli kazançtır. Genel anlamda çocukluk çağında uygulanan koruyucu hekimlik uygulamaları, sürecin daha az zahmetli, daha az masraflı ve daha az ağrılı olmasını sağlar.

Kontrol altında tutulan çocuğun süt dişlerinde oluşan çürüklerin erken tespiti sorun büyümeden tedavi şansı verir.
6 yaş civarında süren sürekli azı dişlerinin çürükten korunması için fissür örtücüler uygulanarak onların çürümesi engellenir.

Ortodontik açıdan kemik gelişimindeki bozukluklar erken tespit edilirse daha kısa ve basit tedbirler ile sorunların büyümesi önlenebilir.

Dt-Selma-Kurtoglu-sut-disleri-icin-onemli-uyari-hospitadent-1

Süt dişlerini erken dönemde kaybeden çocuklarda yer tutucu uygulanmaz ise sürekli dişlerin çene kemiğinde dizilişi gelecekte bozulacağından, ciddi ortodontik tedavilere ihtiyaç duyacaktır. Bu maddi kayıpların yanı sıra zaman kaybınada sebep olacaktır.

Çocuklarda 12-13 yaş sürekli dişlerin ağız içinde tamamen yer aldığı dönemdir. Ortodontik tedavide kemiksel müdahaleler bu zamandan önce yapılır. Çünkü bu dönemden sonra kemiksek kaynaklı sorunlar kısmen ortodontik tedaviyle ya da ameliyatlarla düzeltilebilir.

Diş hekimliğinde ileri yaşlarda yapılan tedavilerin çoğunun kökeni çocukluk çağı ve ergenlik döneminde dişlere gereken önemin gösterilmemesinden kaynaklanır. Diş hekimliği genel anlamda hep pahalı olarak değerlendirilse de, buna ortamı hazırlayan sebepler 0-18 yaş arasında yapılan daha ucuz tedavi ve koruyucu tedbirler ile azaltılabilir.

Bilinçli bir aile okulda iyi bir eğitim, çocuğun gelişiminde olumlu etkiler yapacaktır. Ağız ve diş sağlığı çocuğun beslenmesini etkileyebilir. Çocuk sert besinler yemekten kaçar, yemekten sonra oluşan gıda sıkışmaları ağrılara neden olur.

Dt-Selma-Kurtoglu-sut-disleri-icin-onemli-uyari-hospitadent-2

 

Çocuk için yemek yemek bir eziyet haline gelir. Sürekli enfekte dişler çocuğun genel sağlığı için çok sakıncalıdır. Fokal enfeksiyon odaklarının bulunması , sık sık antibiyotik kullanması tercih edilmez. Bu nedenle yapılan çekimlerden dişsiz kalan çocuk yemek yiyemez. Bunun gibi olumsuz bir döngü sağlığını kötü etkiler. Diş kayıpları çocuğun psikolojisini de olumsuz etkiler. Çocukluk çağında diş hekimi ile kurulan diyalog hayatı boyunca rahat etmesini sağlar.

Diş hekimi ile ilişkinin dışında, kullanılacak florlu diş macunları, çocuk doktoru ile kontrollü uygulanan flor tabletleri dişler üzerinde kalıcı olumlu etkiler yapacaktır.

Bu nedenle 0-18 yaş diş sağlığı ağırlıklı koruyucu hekimlik olmak üzere , tedavilerde başta masraflı görünse de uzun vadede masrafların azalmasına, sadece hastanın ekonomisi için değil ülke ekonomisi için de olumlu bir yatırım olacaktır.

Gelecek nesillerin sağlıklı olması hepimiz için en büyük kazançtır.

 

Sevgilerimle

Dt. Selma KURTOĞLU / www.heykadin.com.tr

Bağcılar Hospitadent Başhekimi

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak