Dilek Ufuk – YÜREKLERİ TİTRETEN O SAHNE!

Paylaş
 

Reyting kurbanı olan birçok dizinin yayından kaldırıldığı bu dönemde Osmanlı’nın tarih kapılarını aralayan keyifle izlediğim bir diziye takıldım.

Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu Osman Bey’in Babası Ertuğrul Gazi’nin hayatını ve kahramanlıklarını konu alan TRT’nin yeni dizisi ‘Diriliş “Ertuğrul” Muhteşem Yüzyıl’ın tahtını sallayacak gibi görünüyor. Bilirsiniz Muhteşem Yüzyıl, Osmanlı’nın belirli bir dönemini ele almış ve ‘harem merkezli’ kısıtlı konsepti tartışmalara neden olmuştu.

Uzun zamandır Türk kültürel tarihini, gelenek ve göreneklerini, siyasi kültür ve inanışlarını bu denli kapsamlı ele alan kaliteli bir tarih dizisi izlememiştik.

Oyuncu kadrosunda daha önceki dizilerde oynayan isimlere fazla yer verilmemesi, farklı yüzlerin rol alması diziye özgün bir hava vermiş ve dizilerle bütünleşmiş geçmiş karakter algılarını sıfıra indirmiş.

Süleyman Şah ve Ertuğrul Gazi sahnelerindeki replikler ve Ertuğrul Gazi ile annesi arasındaki diyaloglar, müthiş yazılmış ve can kulağıyla dinlettiriyor. Oyuncu kadrosu çok güçlü; kostüm, takılar, müzik ve sanat çok iyi çalışılmış. Dizinin savaş sahnelerini izlerken Game Of Thrones izler gibi oluyorsunuz. Projenin perde arkasında çok profesyonel ve sağlam bir ekibin varlığı apaçık ortada. Ertuğrul Gazi’nin zevcesi Halime Hatun karakterine can veren Esra Bilgiç naif ama sağlam duruşu ve başarılı oyunculuğuyla çok iyi bir seçim olmuş.

 ‘Diriliş “Ertuğrul” un başrol oyuncusu Engin Altan Düzyatan’ın jest ve mimikleri konusunda sahnenin gerektirdiği duyguyu tam olarak ifade edemediğini yazmadan geçemeyeceğim.  Oyuncunun duygu geçişleri biraz yetersiz gibi geldi. Ancak bu eksikliğin birkaç bölüm sonra düzeleceğini düşünüyorum. Dizinin bütününe bakıldığı zaman aldığımız keyifle bu ve başka ufak tefek eksiklikleri görmüyorsunuz bile..

İkinci bölümde, Endülüslü İbn-ül Arabi’nin katılması dizinin ilerleyen bölümlerinde tasavvufi esintilerin olacağı sinyalini veriyor. Özellikle zikir sahnesi ile Ertuğrul Gazi’nin namaz sahnesinin muhteşem birleşimi çok etkileyiciydi.

Bizi bize hatırlatan sosyal mesajları, tarih ve kültürümüzün ‘haremden ibaret’ olmadığını gösteren, kültürel tarihimize ışık tutan nitelikli senaryosu ile tarihteki dirilişimizi hatırlatan bu muhteşem projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Elinize, yüreğinize sağlık…

Sözün özü; Reyting kurbanı olmayacağını da kanıtlayan bu diziyi kaçırmayın derim! ‘Diriliş “Ertuğrul” izleyenlere keyifli bir sezon yaşatacak ve çok konuşulacak. Benden demesi….

İŞTE O SAHNE… İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ…

Sevgiyle kalın,

Dilek Ufuk / www.heykadin.com.tr

Gazeteci

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak