ÇOCUKTA KİŞİLİK OLUŞUMU

Paylaş
 

Son zamanlarda çevremizde öyle katı kalpler, öyle vicdansızlık örnekleri görüyoruz ki…

Kalpler taş kesilmiş, gözler görmez olmuş! Suçu onda, olmadı bunda aramakta üstümüze yok.

Peki aynayı hiç kendinize çevirmeyi denediniz mi?

Biz ebeveynler -özellikle anneler- en büyük sorumluluğumuz ve tek dileğimiz;  merhametli, şefkatli, yardımsever ve vicdan sahibi çocuklar yetiştirmek olmalı.

Parklarda, bahçelerde, oyun alanlarında anneye arkadaşını asabiyetle şikayet eden, , “Annee o bana vurdu” diye yükselen çocuk sesleri geliyor kulaklarımıza. Buna karşılık annelerin verdiği cevap daha korkunç! “O sana vurduysa sen de ona vursaydın” ya da “senin elin armut mu topluyordu” diye çocuğuna yüklenen annelere rastlıyoruz.

Maalesef bu gibi diyaloglara çoğu zaman her yerde şahit oluyoruz. Ruhları tertemiz ve masum çocukları işte bu yönlendirmelerle kirletip şiddet ve düşmanlık kavramlarını bilinçaltına yerleştiriyoruz. Nihayetinde çocuk için eğlenceli oyun, bambaşka bir boyut kazanıyor.

Unutmayın çocukta kişilik ilk 5 yılda oluşuyor. Bu kritik zaman dilimi içinde anne ve babadan öğrendikleri tüm hayatını etkiliyor.

Ey bu bilinçle çocuklarını yetiştiren ebeveynler!

Büyük şehirlerde oturup, terörle, patlamalarla yaşamanın ne olduğunu bilmeyenler… Bugün, evlerinize kapanıp kaldığınızda ya da kendinizi güvende hissetmediğinizde şikayetçi olmaya hakkınız yok!

Biliniz ki bulunduğumuz bu ahvalden kurtuluşun tek yolu “vicdanlı evlat” yetiştirmek.

Pedagoglar her kanalda anlatıyor, uzmanlar yazıyor. Çocuğunuza anlatın. Bir büyük birey gibi anlatın: “Seni bir arkadaşın vurduğu zaman elini tut, kendini savun ama sakın ola ki sen de ona vurma!

Emin olun 3-4 yaşında bile olsa çocuğunuz kendini nasıl savunması gerektiğini çok iyi anlayacaktır.  Çocuklarınıza önce insanı sevmeyi ve saymayı öğretmek yerine, kavga ve düşmanlık aşılamayın.

Sevgi,  sefkat ve merhameti anlatın. Şiddeti değil!!

Çocuğunuza iyi örnek olmak; İyiyi, güzeli, doğruyu,  hak ve adaleti anlatarak öğretmeye çalışmak bu kadar da zor değil! Yeter ki doğru davranışı önce bizler öğrenelim.

 

Sevgiyle kalın

Dilek Ufuk / www.heykadin.com.tr

Gazeteci

 

 

  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. evren dedi ki:

    der ki dedem sende ona vurulan senin ondan ne farkın kalır.

Bir yorum bırak