Dilek Ufuk – ÇOCUĞUNUZ OYNUYORSA DİKKAT

Paylaş
 

 

Çocuğunuz oynuyorsa dikkat!

Geçen yıl 7 yaşındaki bir çocuk bileklik örerken kardeşinin elinden fırlayan elastikle bir gözünü kaybetmişti. Bu haberin ardından bir başka çocuk elastikle parmağında uyumuş, parmağın kesilmesinden son anda kurtulmuştu. Durum böyle olunca İngiltere’de elastiklerin kullanılması yasaklanmıştı.

Ülkemizde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı harekete geçti geçmedesine… Peki biz ebeveynler bu korkunç tehlikenin farkında mıyız?

554 ürünün 20’sinde tespit edilen ‘ftalat’ kansere neden olan maddelerin başında geliyor.

Plastiklerin sertliğini yumuşatmak amacıyla kullanılan bu madde aslında tam anlamıyla sağlığınızı tehdit ediyor. Hormon dengesini bozuyor. Obezite, yüksek kolestrol, diyabet bunlardan sadece bir kaçı…

Bu maddenin kullanım alanları özellikle çocukların vazgeçilmez eğlencesi olan rengarenk elastik bileziklerle kalmıyor. Kozmetik ürünlerde, ayakkabılarda, ev eşyalarında, okul çantalarında, alt değiştirme minderinde, tekerlekli çocuk arabaları, yürüteçlerde, mama önlüğünde hatta alıştırma külotlarında bile bu maddenin kullanıldığı tespit edildi.

dilek-ufuk-cocugunuz-oynuyorsa-dikkat-2

Bakanlık ftalat tespit edilen ürünler için toplatma ve imha işlemlerine başladı. Ancak bir anne olarak ben de ürünlerinde bu maddeyi kullanan üreteci firmaların isimlerinin açıklanması gerektiğini düşünüyorum. Çocuklarımıza sağlıklı bir gelecek sağlamak her annenin isteğidir.

Dünyada her yıl tonlarca üretilen ‘ftalat’ katkılı ürünlerin ülkemize girişinin yasaklanması ve güvensiz ürün satıcılarının cezalandırılması dileğiyle…

 

Sevgiyle kalın,

Dilek Ufuk / www.heykadin.com.tr

Gazeteci

  • Site Yorum

Bir yorum bırak