Dikkat! Bunu yapanlar kilo alıyor

Paylaş
 

 

Kahve, çay ve asitli içeceklerin yoğunlukla tercih edilmesi, vücudun su ihtiyacını azaltır oldu. Yetersiz su alımı bakın vücudu nasıl tehlikeye sokuyor…

Su, vücudun yüzde 60’ını oluşturan ve oksijenden sonra vücut için en gerekli bileşen. Fakat özellikle son zamanlarda suyun yerini bolca kahve, çay ile asitli içecekler almaya başladı. Bu tür alışkanlıklarımız da maalesef vücudumuza yetersiz su alımını ve günlük kalori artışını tetikliyor.

dikkat-bunu-yapanlar-kilo-aliyor-melis-torluoglu-4

Dikkat! Bunu yapanlar kilo alıyor

Yapılan çalışmalara göre; suyun yerini almaya başlayan içecekler günlük ortalama 200 kalori fazla almamıza neden oluyor. Bu da bir yılda ortalama 10 kiloluk artışı demek. Ayrıca yeterli su içmediğimizde, diğer bir deyişle vücudumuz susuz kaldığında, sindirim enzimlerinin çalışma temposu yavaşlıyor. Yavaşlayan sindirim sistemi de kilo artışına neden olabiliyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Melis Torluoğlu yağ yakımını hızlandırmak, vücuttan toksinleri atmak ve ideal kiloyu koruyabilmek için her gün düzenli olarak 2-2,5 litre su içmek gerektiğine dikkat çekiyor!

dikkat-bunu-yapanlar-kilo-aliyor-melis-torluoglu-2

Yetersiz su tüketiminin 8 tehlikesi

Beslenme ve Diyet Uzmanı Melis Torluoğlu, yetersiz su tüketiminin neden olduğu sağlık sorunlarını şöyle sıralıyor:

1. Kilo artışı: Vücut susuz kaldığında veya diğer bir deyişle içilen su miktarı yeterli gelmediğinde sindirim enzimleri ve bağırsakların çalışma temposu yavaşlıyor. Yavaşlayan sindirim sistemi de kilo artışına neden olabiliyor.

2. Kabızlık: Vücudun susuz kalması sonucu sindirim enzimleri ile bağırsakların çalışma tempolarının yavaşlaması nedeniyle kabızlık problemi gelişebiliyor.

3. Zihinsel sorunlar: İçilen suyun ortalama yüzde 75’ini beyin kullanıyor. Eğer günlük ortalama sıvı alımı düşerse; baş ağrısı, unutkanlık ve konstrasyon kayıpları oluşabiliyor.

4. Depresyon: Vücutta yetersiz su nedeniyle ilerleyen dönemlerde kronik yorgunlukla birlikte depresyon gelişebiliyor. Bunun nedeni ise vücutta yetersiz su nedeniyle beynin enerji üretiminden vazgeçmesi.

5. Kas ağrıları: Aktif olarak spor yapan kişilerin su alımı ekstra bir önem taşıyor. Vücuttaki yetersiz su nedeniyle kaslarda biriken laktik asidin vücuttan atılamaması sonucu kas ağrıları oluşabiliyor.

6. Cilt kurulukları: Yetersiz su tüketiminde cilt kurulukları, ciltte esneklik kaybı ve erken yaşlanma sorunları gelişebiliyor.

7. Nabızda yükselme, kalp çarpıntısı: Kalp bir tür kas olduğu için kan akışındaki düşüş ve yetersiz sıvı alımından kaynaklanan elektrolit yoğunluğunda artış ve nabızda yükselme ile kalp çarpıntısı oluşabiliyor.

8. Ateş: Su vücut ısısının korunmasında kritik bir rol oynuyor. Vücut ısısı yükseldiğinde terleyerek dengeye geliyor. Yetersiz sıvı alımı sonucu terleme duruyor ve vücut ısısı yükseliyor.

dikkat-bunu-yapanlar-kilo-aliyor-melis-torluoglu-3

Çay ya da kahve suyun yerini tutamaz

Yetişkin bir kişi günlük ortalama 2-2,5 litre sıvıya ihtiyacı duyuyor. Pek çok kişi sıvı ihtiyacını; çay, kahve, meyve suyu, ayran ve çorbayla karşılıyor. “Bu sıvılar suyun yerini asla tutamaz” diyen Melis Torluoğlu, günlük sıvı ihtiyacının en az 1,5 litresinin mutlaka sudan tamamlanması gerektiğini, bu miktarın yaz aylarında ve spor yapıldığı dönemde artış gösterebileceğini belirtiyor.

Uyanır uyanmaz 2 bardak su için

Beslenme ve Diyet Uzmanı Melis Torluoğlu,” Su alışkanlığın edinilmesi 21 gün, yani 3 hafta sürüyor” diyerek bu alışkanlığın nasıl kazanılacağı konusunda şu önerilerde bulunuyor: “Su içmeyi düzenli hale getirmek isteyen kişilerin bunu yılmadan 3 hafta boyunca denemeleri gerekiyor. Sabah uyanır uyanmaz 2 bardak, gece yatmadan önce 2 bardak ve yemeklerden önce birer bardak su günlük sıvı alımını tamamlamak için yeterli olabiliyor.”

dikkat-bunu-yapanlar-kilo-aliyor-melis-torluoglu-5

Yeterli su tüketiyor musunuz

Melis Torluoğlu, su alımının yeterli olduğunu belirten en basit göstergenin, idrara çıkma sıklığı ve idrarın rengi olduğunu belirtiyor. 3-5 saatte 1 kez açık sarı renkli idrar yeterli su alımına işaret ediyor. Günlük su alımı tamamlanmadığında ise idrar koyu sarı bir renk alıyor ve kokusu yoğunlaşabiliyor.

Susamadan içmek alışkanlık olmalı

“Susama ve su ihtiyacı hissettiğimizde vücutta yüzde 1’lik bir su kaybı oluşmuş ve su alımı için gecikilmiş demektir” diyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Melis Torluoğlu sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu nedenle susamadan su içmek alışkanlık haline getirilmeli. Ayrıca su sindirimi güçleştireceği için asla yemekle birlikte içilmemeli. Yemekten 2 saat öncesi ya da sonrasında tercih edilmeli.”

  • Site Yorum

Bir yorum bırak