Çocuğunun peşinde dolaşan ebeveynler dikkat!

Paylaş
 

 

Uzmanlar uyarıyor… Çocuğunuz var diye kendinizi unutmayın… 

Uzman Psikolog Kübra Saral, çocuklara en fazla yararın sağlanması adına öncelikle kişinin kendi ruh ve beden sağlığının dengede tutması gerektiğini vurguladı. Saral, ebeveynlerin çocuklarıyla olan ilişkileri için de önemli tavsiyelerde bulundu.

İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Fatih Sosyal Hizmet Merkezi ve Küçükçekmece Belediyesi
işbirliği ile yürütülmekte olan Aile Eğitim Programları çerçevesinde Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde ‘’Ailede Rol Dağılımı’’konulu söyleşi düzenlendi.

Uzman Psikolog Kübra Saral, söyleşide anne baba olmak, ailede görev ve sorumluluk dağılımı, ev işlerinin paylaşımı ve çocukların bakımı konusunda dinleyicileri bilgilendirdi.

Cogunun-pesinde-dolasan-ebeveynler-dikkat-1

ÇOCUK DOĞURMAK EVLİLİĞİ KURTARIR MI?

Sağlıklı çocukların sağlıklı ailelerden yetiştiğini söyleyen Saral, “Eşlerin aralarında ciddi problemler varsa bunlar halledilmeden çocuk kararı verilmemelidir. Sırf evliliği kurtarması için çocuk sahibi olmaya çalışmak, evliliğe yeni sorunlar katmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Sağlıklı ebeveynler eşlerin bir takım olarak davranabilmesini gerektiren bir süreçtir. Anne baba olmanın getireceği sorumlulukları almadan önce eşlerin kendilerine olduğu kadar birbirlerine de güvenmeleri gerekir’’dedi.

HAMİLELİK ESNASINDA DEPRESYON

Hamilelik esnasında veya lohusalık döneminde depresyon hissetmenin normal olduğunu söyleyen Saral, “Ancak aradan geçen aylara rağmen depresyonunuz azalmıyor ve hatta artıyorsa, kendinizi sürekli mutsuz ve üzgün hissediyorsanız, kendinize bakmak içinizden gelmiyorsa, geleceğe dair karamsarlıklarınız varsa en kısa zamanda doktorunuza başvurmanız gerekir’’dedi.

Cogunun-pesinde-dolasan-ebeveynler-dikkat

ÇOCUK BÜYÜTMEK, KENDİNİ UNUTMAK DEĞİLDİR

Çocuklara en fazla yararın sağlanması adına öncelikle kişinin kendi ruh ve beden sağlığının dengede tutması gerektiğini vurgulayan Saral, “Bazı anne babaların kendilerini tamamen çocuklarına adadıklarını, dünyanın merkezine çocuklarını oturduklarını ve kendilerine hiç zaman ayırmadıklarını görürüz. Çocuk büyütmek zor ve meşakkatli bir iştir. Eğer anne baba zaman zaman kendilerine kaçamaklar yapmaz, baş başa dinlenme ve eğlenme fırsatları oluşturmaz, beslenme ve sağlıklarına dikkat etmezlerse kendilerini yorgun hatta tükenmiş hissetmeye başlarlar’’diye konuştu.

ÇALIŞAN KADINLAR, BEBEK SAHİBİ OLMAK İSTİYORSA…

Çalışan annelerin bebek sahibi olmadan önce üzerinde düşünülmesi gereken konuları da dile getiren Saral, bireylerin kendilerine ve eşlerine şu soruları sormalarını tavsiye etti:

“Anne, bebek doğduktan sonra çalışmaya devam edecek mi? Anne çalışmaya devam edecekse bebek doğduktan ne kadar süre sonra işine devam edecek? Anne çalışmaya devam ederse bebek bakım evlerinden yararlanacak mı? Bebek doğduktan sonra anne çalışmaya devam edecekse bebek hasta olduğunda kim evde kalıp bebeğe bakacak?’’ Saral, söyleşi sonunda ebeveynlerin sorularını da yanıtladı.

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak