Çocuklarda tiroid hormonlarına dikkat!

Paylaş
 

 

Çocuğunuz kolay kilo alıyor ve boy gelişimi kısa kalıyorsa aman dikkat!

Tiroid hormonu anne karnından başlayarak büyüme döneminde ve tüm yaşam süresince büyük önem taşır. Tiroid hormonu, büyümede ve beyin gelişiminde etkilidir. Özellikle yaşamın ilk üç yılında beyin gelişimi üzerine olan etkisi nedeniyle eksikliği halinde kalıcı zeka geriliği yapar. Bu eksiklik bezin gelişim kusuruna  ya da hormon üretimi için gerekli  enzimlerin çalışmamasına bağlı olabilir. Tanının doğar doğmaz konması muhtemel bir zeka geriliğini önler. Çünkü gecikmeyle oluşan hasar tedavi ile geri döndürülemez. Medicana Bahçelievler Hastanesi Çocuk Endokrinoloğu Uzm. Dr. Aliye Sevil Sarıkaya bebek ve çocuklarda görülen tiroid hormonunun bilinmeyenlerini sizler için açıkladı. Cocuklarda-tiroid-hormonlariran-dikkat-medicana-aliye-sevil-sarikaya-2

Doğumsal Hipotiroidinin Ülkemizde Sıkça Görülmesinin 2 Temel Sebebi : Akraba Evlilikleri ve İyot Eksikliği

Tüm yenidoğan bebeklere sağlık bakanlığı tarafından uygulanan tarama testi ile klinik bulgular oluşmadan erken dönemde hastalığın tespiti mümkün olmaktadır. Yenidoğanlarda  1/2500 oranında doğumsal hipotiroidi görülür. Dünya geneline göre ülkemizde bu oran daha sıktır. Bu da akraba evliklerinin daha fazla olmasına ve ülkemizde iyot eksikliği gözlenmesine bağlıdır.

Bu Belirtilere Dikkat!

Hipotiroidi ile doğan bir bebek  hiçbir belirti vermeyebilir ya da belirtiler çok hafiftir. Kabızlık, emme güçlüğü, uzamış sarılık, kaba  sesle ağlama, kaba yüz görünümü, bıngıldağın büyük olması, göbek fıtığı, dilin büyük olması gibi belirtiler gözlenebilir. Tanı konan bir bebeğin  tedavisi  üretemediği eksik olan tiroid hormonunun dışarıdan ağız yoluyla verilmesi ile yapılır. Tedavi ucuz ve kolaydır. Önemli olan tanının gecikmeden konması, düzenli takip ve tedavisidir. İlaç dozu, izleyen hekim tarafından bebeğin durumuna göre belirlenir. Eksikliğin kalıcı olması halinde tedavi ömür boyu devam eder.

Tiroid Hormonu Ders Başarısını Etkiliyor

Çocukluk ve ergenlik dönemindeki  tiroid yetersizliği  dişlerin gecikmesi, gelişimdeki gerilik, büyümede yavaşlama, cilt kuruluğu, hızlı kilo alma, saçlarda dökülme, kabızlık, çabuk yorulma, halsizlik, uykuya eğilim, üşüme, konsantrasyon güçlüğü ve ders başarısının düşmesi gibi belirtiler yapabilir. Çocukluk ve ergenlik döneminde tiroid  bezinin çalışmasını en  sık bozan hastalık otoimmun tiroidit (Hashimoto)hastalığıdır. Ergenlik dönemindeki kız çocuklarında daha sık görülür ve bu çocukların ailelerindede benzer hastalık görülme oranı fazladır. Bağışıklık sistemindeki bozukluk nedeni ile üretilen antikorların etkisi ile tiroid bezinin harabiyeti sonucu oluşur. Sonuç olarak çocuk kolay kilo alıyor ve boy gelişimi kısa kalıyorsa tiroid  hormonunun tetkiki mutlak gereklidir.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ…

  • Site Yorum

Bir yorum bırak