Çocuklar için en ideal spor

Paylaş
 

 

Çocuklarına güven kabiliyetlerinin oluşumunda destek olmak isteyen aileler, şehir stresinden uzak, orman içinde kurulan at biniciliği kulüplerine akın ediyor.

 

Özel İçerik: Hamit ETEEVRANS

ÇOCUKLARA at sevgisini aşılayan Taşdelen Atlı Spor Kulübü, at biniciliği, at pansiyonu, restoran  ve kafe olarak hizmet veriyor. Açık ve Kapalı manej ile alanında deneyimli hocalarıyla binicilik eğitimi veren kulüp, şehir gürültüsünden uzak, orman içinde bambaşka bir hayatın pencerelerini aralıyor.

16 yıldır at merakı olduğunu anlatan 22 yaşındaki At Antrenörü Fatih Yeter, bu yola dedesinin desteğiyle başladığını söyledi. Çocuklar için en ideal sporun at biniciliği olduğunu anlatan Yeter, pony eğitiminde çocuğun kendine güven kabiliyeti geliştiğini ve atı yönlendirme tekniklerini öğrendiğini belirtti.

cocuklar-icin-en-ideal-spor-1

BİNİCİLİK FORMU KORUYOR

Bu sporun yaz kış yapılabildiğinin hatırlatan Yeter , kulübün kapalı ve açık manejı ile hem at binmeye yeni başlayanlara hem de profesyonel binicilere hizmet verdiklerini vurguladı.  “Kaç yaşında olursanız olun bu hizmeti alabilirsiniz. Binicilik sizleri dinç yapar ve formunuzu korumanıza da yardımcı olur” diyen Yeter,  7 derste atı yönlendirmeyi, 1,5 ayda dört nal yapmayı, 2 ayın sonunda da engel atlamaya başlandığına dikkat çekti.

cocuklar-icin-en-ideal-spor-3

HOBİ, YARIŞA DÖNÜŞÜYOR

Bu spora önce hobi olarak başlanıldığını ancak zamanla yarış tutkusuna dönüştüğünü ifade eden Yeter,  “Yarış bu işin en heyecenlı kısmı. Çünkü öğrenmenin yaşı yok. Hobi olarak yapıldığında daha az zaman ayrılırken, yarış olarak bakıldığında bu bambaşka bir sevdaya dönüşüyor. Çünkü yarış olarak bakıldığında atla zaman harcanıyor, ilgileniliyor, onu daha yakından tanıma fırsatı yakalıyorsunuz. Bir nevi atınız sizin ortağınız oluyor” diye konuştu.

cocuklar-icin-en-ideal-spor-5

2012 yılında Türkiye Şampiyonuluğu, 2013 yılında da İstanbul Bölge ve Anadolu Bölge Şampiyonluğu elde eden Yeter, uluslararası alanda da Azerbaycan ve Irak’ta yarıştığını, Erbil’de derece aldığını söyledi.

cocuklar-icin-en-ideal-spor-4

Hamit Eteevrans, Taşdelen Atlı Spor Kulübü’nü gezerek, sporla ilgili merak edilen sorulara cevap aradı.

 

 

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak