Çocuk yalan söylerse ne yapılmalı?

Paylaş
 

 

Uzman Psikolog Aslı Karasaç, çocuğu yalan söyleyen ebeveynlerin ne yapması gerektiğini anlattı.

İBB Kadın ve Aile Sağlığı Koruma Hizmetleri ve Küçükçekmece Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen “Çocuğum Doğru Söylemiyor Olabilir Mi” konulu söyleşide Uzman Psikolog Aslı Karasaç ebeveynlere tavsiyelerde bulundu.

ANNELER ENDİŞELENMEYİN

Çocuğun her yaşta yalan söyleyebileceğine dikkat çekerek, bu yalanların bazılarının çocuğun hayal dünyasıyla ilgili olduğunu ifade eden Aslı Karasaç, “3-5 yaş aralığındaki çocukların hayal dünyaları geniştir. Söyledikleri ve anlattıkları aldatma amacı gütmez. Çünkü onların bilişsel beyin kapasiteleri henüz yalanı ve doğruyu ayırt edecek biçimde gelişmemiştir. Bazen çocuklardan hiç olmayacak şeyler duyarsınız. Bu gibi durumlarda anneler endişelenmemeli” diye konuştu.

cocuk-yalan-soylerse-ne-yapilmali-2

‘‘ONU ÖDÜLLENDİRİN’’

Aslı Karasaç çocukların yalan söyleme sebeplerini sevgi ve özgüven eksikliği, model alma, çevresinin hayranlığını kazanmak isteme, korku, mutsuzluk ve kıskançlıktan kaynaklandığını belirterek, anne babalara da şu tavsiyelerde bulundu:

“ Çocuğunuza bir şeyi yaptırmak istiyorsanız, bunu baskıyla veya ceza yöntemiyle yapmayın. Ödül yöntemi artık çok daha etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Eğer bir hata yapıyorsa, onu cezalandırmayın. Doğrusunu gösterin ve yapmasına izin verin. Bu yolda onu sürekli ödüllendirin”

Aslı Karasaç, söyleşide ebeveynlerin sorularını da yanıtladı.

cocuk-yalan-soylerse-ne-yapilmali-3

  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. songül dedi ki:

    Merhaba oglum 10yaşunda sürekli yalan söylüyo ve hırsızlık yapıyr neyapabilirim

Bir yorum bırak