ÇOCUK VE KORKU

Paylaş
 

Birçok anne-baba çocuklarının yaşadığı korkulara nasıl tepki verecekleri konusunda çaresizlikler yaşar ve akıllarına şu sorular gelir: -Biz acaba yanlış bir şey mi yapıyoruz? – Çocuğumu hiç korkuları olmadan yetiştirebilir miyim?

Korku aslında herkesin yaşamında vardır. Çocuklar içinde korku gelişimlerinin normal bir parçasıdır ve korkularını dile getirmeleri büyümelerinin olumlu ve sağlıklı göstergesidir.

Korkular yaşa göre değişkenlik gösterir, yeni doğmuş bebek düşünün çevreyi tanımadığı için ani ses, ışık değişimi vs… bu tür şeyler onlar için korkutucu olabilir.

2 ve 6 yaş arası çocuklarda korku daha sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Öcü, dilenci, hırsız, cadılar, canavarlar, gök gürültüsü, karanlık vs.

Bu gibi durumlarda gece lambası,tavana yapıştırılan parlak yıldızlar ya da yatağının yanına el feneri gibi ışık verici bir alet yardımcı olabilir.

Özellikle çocukların korkularını dinleyin. Yaşadıkları onlar için gerçektir. Duygularını küçümsemeyin, asla ve asla (Sen bebek misin korkuyorsun, ne var bunda korkacak?) tarzında alay etmeyin.

Anne tuvalette canavar gördüm hemde kocamandı diyorsa çocuk demek ki korkusu da canavar kadar büyük olduğunu düşünelim bu durumda yapanız gereken;

-Gel beraber bakalım- demeniz böylece çocuk korkusunu ciddiye aldığınızı görür. Canavar ve hayaletlerin hiçbir şey yapmadıkları, görünmediklerini anlayan çocuk korkusunu da ortadan kaldırmış olur.

Karanlıktan ve odasında yalnız yatmaktan korkan çocuk için anne-baba yanlarında yatmasını söylerse bu korkunun artmasına neden olacaktır. Anne babanın yanında kendisini daha güvende hisseden çocuğun korkusu daha da pekişmiş olacaktır, yalnız kalması daha da güçleşecektir.

Bu durumda yapmanız gereken; yatağınıza almak yerine onun yatağında uyumasını bekleyin o uyuyana kadar yanında kitap okuyabilirsiniz.bunun gibi birçok örnek sıralayabiliriz son olarak önerim; çocuk korkuyorum diyorsa Demek korkuyorsun  diyerek çocuğunuza sarılın. Sevgi ve güven dolu kollar onu rahatlatacaktır. Bana ne düşündüğünü söyle ve bu düşüncelerinin hissettiklerinin üstesinden gelmek için ne yapabilirsin? diyebilirsiniz.

Göreceksiniz ki çocuk hem korkusunu atlatacak hem de içinde oluşan duygularının ortaya çıkmasına sebep olacak, bir de onu yenme şansını ona bıraktığınız için kendini o duyguya karşı güçlenmiş hissedecektir.

 

Sevgiyle kalın

Ayşe ÖZER /  www.heykadin.com

Eğitimci Yazar

 

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak