ÇOCUK PARKLARI NASIL OLMALI?

Paylaş
 

Oyun bebeklikten itibaren en önemli gelişim yöntemidir. Hatta size şöyle söyleyeyim;  insanlık bile oyunla gelişmiştir.

Çocuk parkı kuralları…

Güneşin yüzünü göstermesiyle birlikte çocuklarda kendilerini dışarı attılar. Bundan sonra biz ebeveynlerin yeni mekanı çocuk parkları oldu. Çocuk parklarında güvenliği bizler sağlıyoruz. Tabi her parkta güvenlik görevlisi olsun demek için değil bu cümlem… olmasında zaten… çocuğumuzun diğer çocuklarla ilk iletişime girdiği bu alanlarda bir başka çocuğun ona vurması başta olmak üzere temizlik, kullandığı salıncak kaydırak gibi yerlerin sağlamlığı çok önemli oluyor.

Bu konuda geçtiğimiz aylarda bir haber vardı: “Parklar topraktan olmalı mı yoksa yumuşak zemin mi? “bu konuya uzmanlar farklı yaklaştı.  Bunu düşünen bazı belediyeler parkların yanına kumdan oyun alanları yapmış. Ben bunu çok sevdim.kızlara tatil öncesi kale yapmasını öğretirim.Hem de toprağa negatif enerjisini bırakır ki doktorlar toprakta çocukların oynamasını tavsiye ediyor.

Evimin etrafında bulunan parkta güvercinler ve kedi evleri var. Kızlarım onlar sayesinde hayvan sevgisini pekiştiriyor. Bunlardan dolayı Bayrampaşa Belediyesi’ne teşekkür ederim.

Fakat belediyenin imkanları dışında parkta bazı olumsuzluklar var ki biz ebeveynlere iş düşüyor. Parklara çocuklarını getiren ailelerin öncelikle park kurallarını bilmesi gerekiyor. Bu sayede çocuklar hayatları boyunca ortak alanlarda sırasını bilmesi öğrenmelidir. Çocuk herkesten önce bir oyuncağa binmek için herkesi itmesinin yanlışlığını bir başkasından öğreniyor. Bu arada o çocuğun annesinin bozuk elmaya dönen suratını görmek hiç hoş olmuyor.

naime-bekmezci-cocuk-parklari-nasil-olmali-1

Ayrımcılığı sevmem ama son zamanlarda parkta Suriyeli ailelerin çocuklarında aşırı bir şiddet eğilimi gözledim. Bu savaşın etkisi mi bilmiyorum. Bizimkiler ise farklı bir dil konuşan bu çocukları görünce afallamasını izlemek ise kimi zaman paha biçilmez oluyor. Hani bizim dil bilmeden yol tarif edenlerin küçük versiyonu gibiler…

Parklara gelenlerin bir elinde sigara diğerinde ise çocuğunu sallamasını hiç doğru bulmuyorum. Hayatında sigara içeni görmeyen merak eden ve her şeyi beynine kayıt eden minik kayıtçılar için oldukça kötü örnek oluyorlar. Hele hızlı bir şekilde koşarak o sigaraya çarparak alnında sigara izi oluşan çocuk içine yapmalı? “ben geleceğini ne bileyim” cevabı yeterli değildi. Zaten kanunen yasak bir şeydi yaptığı ki sert bir dille parkta bulunan diğer annelerle parktan gönderdik anneanne olacak bayanı…

Bir kadın elinde mendil ile tahterevalliyi temizliyor Ela Nas ona binmek istiyor.ben çocuğunun kustuğunu zannettim. Ama gerçek kadının salıncağı sildiğini gördüğümde ortaya çıktı. Çocuğuna hijyenik bir ortam sağlıyordu.  Sevgili anneler bu şekilde hijyenik ortam sağlanmıyor. Pis elli çocuklara bir yiyecek vermemek, eve gidince banyo yaptırıp, kıyafetlerini değiştirmekle oluyor.

Park civarında abur cubur satanlara ise kesinlikle karşıyım. Çocukları sağlıksız ürünler yemeye özendiriyorlar. Bu arada parka giderken top ip alın bir de tebeşir çocukluğumuzdaki oyunları – yer varsa- oynatın. Olmadı birkaç çocuğu toplayıp saklambaç oynayın. Emin olun parktaki oyuncaklar kadar çok eğleniyorlar.

Haydi parklara…

 

Sevgilerimle

Naime Bekmezci / www.heykadin.com

Gazeteci

 

 

  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Aytekin keskin dedi ki:

    Oyun parklarını temizleyen ürünler satıyorum..isim gereği bütün turkiyeyi geziyorum..gözlemleriniz çok doğru ve yerinde ..özellikle plastik oyun gruplarının kaldırılmasını isterim( her ne kadar bu sayede yaşamımı kazanacak isim bu olsada)çünkü çocukların yaratıcılık hayalgücü ve birlikte paylaşımı konusundaki en büyük engellerden bir tanesidir

Bir yorum bırak