Çocuğumun ateşi nasıl düşer?

Paylaş
 

Hemen hemen her annenin en önemli sorunudur çocuğunun yüksek ateş geçirmesi… Özellikle yeni anneler ve anne adaylarını korkutan yüksek ateş kabusuna karşı alınacak pratik önlemler, çocuğunuza ve sizlere rahat nefes aldıracaktır.

Bebeklerden yüksek ateş, tedavisi olmayan hastalıklara yol açabilir. Büyükler yüksek ateşikaldırabilir ancak bebeklerde bu durum biraz daha karmaşıktır. Tabii ki her yüksek ateşbebeğinizin havale geçirdiği anlamına gelmez ancak kesinlikle ihmale gelmeyecek bir konudur. Bunun için yapmanız gereken ilk olarak doğal yollarla bebeğinizin ateşini düşürmeye çalışmaktır.

Peki bunun için hangi adımları izlemeniz gerekir. Eğer çocuğunuz üç aydan daha küçükse hemen doktorunuza başvurmanız gerekir. Ancak, bu arada bebeğin üzerini açarak bekleyin ve 15 dakika sonra tekrar ateşini kontrol edin. Eğer çocuğunuz üç aydan büyükse aşağıda yöntemleri uygulayabilirsiniz.

İşte bebeklerde ateş düşürmenin yöntemleri: 
ÇOCUĞUNUZUN ÜSTÜNÜ AÇIN: Çocuğunuzun ateşi çıkarken titremesi son derece normaldir. “Üşüttüğü için ateşi çıktı” diye üzerini örtmeyin. Kalın giysiler vücut sıcaklığını dışarı geçirmeyerek çocuğunuzun ateşinin daha da yükselmesine neden olur. Eğer çocuğunuz titriyorsa, onu bir çarşaf veya ince bir havluya sarın.

ILIK DUŞ ALDIRIN: Üzerini açmanıza rağmen çocuğunuzun ateşi 39ºC’nin üzerine çıkıyorsa hemen doktorunuzu arayın. Bu arada ısıyı hızla düşürmenin yolu da ılık duşa sokmak veya ılık, ıslak havlu ile kompres yapmaktadır.

Çocuğunuza ılık duş yaptırırken: Küveti ılık su ile doldurun. Çocuğunuzu 15-20 dakika suyun içinde oturtun. Arkaya doğru yatmasına izin vermeyin. Suyu çocuğunuzun kafasından aşağıya dökmeyin. Bir süngeri ıslatarak onu çocuğunuzun vücudunun etrafında gezdirin. Büyük bir havluyu ılık su ile ıslatıp tüm vücudunu havluya sarın. Sadece eklem yerlerine ılık su ile kompres yapmak yetersiz kalır.

Kesinlikle alkollü kompreslerle ateşi düşürmeye çalışmayın. Çocuğunuz titremeye başladığı zaman, onu küvetten çıkarın ve bir havlu veya ince bir çarşafa sarın.

İlaç tedavisi (Parasetamol): Parasetamol, “Asprin içermeyen ağrı kesicilerde” bulunan aktif maddedir. Çocukluk döneminde tercih edilen ateş düşürücüler bu maddeyi içermektedir. Çocuklarda hiçbir zaman asprin ateş düşürücü olarak kullanılmamalıdır. Parasetamol 4-6 saatte bir verilir. Ateş parasetamole rağmen 38,5ºC’nin üzerinde seyrederse doz aralığını 4 saatten 3 saate almak gerekir. Bu durumda ikinci bir ilaçla parasetamolü dönüşümlü bir şekilde kullanmak gerekir.

Çocuğunuz 3 aydan küçük ise; 
Yeni doğan dönemdeki bebeklerde enfeksiyonla savaşma yeteneği kısıtlı olduğundan ciddi enfeksiyonlar gelişebilir. Bebeğinizin ateşi 38ºC’nin üzerine çıkarsa, doktoru acilen arayın. Doktora danışmadan ilaç vermeyin. Ateş yükselirse ve kontrol altına alınamıyorsa bebeğinizi teşekküllü bir hastanenin acil bölümüne götürebilirsiniz.

Çocuğunuz 3 aydan büyük ise; 
Ateş, vücudun enfeksiyonlarla savaşma yöntemlerinden biridir. Çocuğunuzun her ateşi çıktığındadoktoru görmenizi gerektirecek bir durum olmayabilir. Dikkatli olmak koşuluyla kendi başınıza da çocuğunuzun ateşini kontrol altına alabilirsiniz.

Doktorunuzu aramanız gereken durumlar: 
Eğer çocuğunuzun ateşi 40 derece ve yukarıda ise

Eğer çocuğunuz çok hasta veya açıklayamadığınız hastalık belirtileri taşıyorsa

Eğer çocuğunuz bir şey içmek istemiyor, durmadan ağlıyor veya çok halsiz görünüyorsa

Eğer çocuğunuz ateşli havale geçiriyorsa. (Ateşli havale genelde çocuğunuzun ateşi normalden çok yüksek ise görülür. Havale anında çocuğunuzun elleri ve ayakları şiddetli bir şekilde sallanmaya başlar ve gözleri arkaya doğru kayabilir. Ateşli havale genelde 1-5 dakika sürer. Çocuğunuzun elinin veya kolunun birkaç kere sallanması, onun havale geçirdiği anlamına gelmez.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak