Çiğköfte’de nelere dikkat edilmeli?

Paylaş
 

Şanlıurfa tarihinin belki de en eski yemeğidir, lezzeti belki de ortaya çıkış varoluş hikâyesinden gelir. Adı ve tadı efsaneleşmiş meşhur Urfa sıra gecelerinin başkahramanı olan, yiyenlerin tatlı acı deyivererek yemeye devam ettikleri özel lezzet Çiğköfte…

Bu muazzam lezzetin geldiği bölge Peygamberler Şehri Şanlıurfa olunca en iyi yapan ve günümüze taşıyan mekân denilince akla kökleri Urfa olan Florya Ziya Şark Sofrası geliyor. Gerçek adı “Etli Köfte” olan Çiğköfte’yi yapması zordur.

cigkofte-ziya-sark-sofrasi-florya-3

Yoğrulması işlenmesi ustalık ister. Kullanılan ürünlerin kalitesi esas şarttır. Urfa bölgesinin taş değirmeninde işlenen ince köftelik bulguru, taş havanda dövülen yağsız sinirlerinden arındırılmış aslına uygun olarak makbulü çiğköftelik koyun eti, meşhur Birecik biberinden elde edilen özel salça ve morartma tekniği ile yapılan Urfa isotu ana malzemeleridir.

Bu malzemelerin harmanlanması bile özeldir. Buz kalıpları ile bütün malzemeler sırasıyla yoğrulur. Koyun eti isot ve salçanın acısıyla pişme özelliği gösterir. İçine özel baharatları ve yeşillikleri eklenince çiğköfte görsel bir şölen haline gelir. Yoğrulduğu anda bakteri üretmemesi için tüketilmesi gerekir.

cigkofte-ziya-sark-sofrasi-florya-1

Günümüzde çiğköfte sağlık açısından anında tüketilmediği için restoranlarda etsiz olarak üretilir. Fakat Florya Ziya Şark Sofrası müşterilerinin isteği doğrultusunda taze olarak etli veya etsiz tercihleriniz doğrultusunda bu lezzeti sofralarınıza taşıyor.

Bu güzel nimetin aslına uygun olan şekilde yapılmış hali için sizleri Florya Ziya Şark Sofrası’na davet ediyoruz.

 

 

Rezervasyon: 0 212 –  663 88 40 – 444 94 92

Adres: Şenlikköy Mahallesi. Basınköy İstanbul Caddesi. No: 8 Florya /Bakırköy – İstanbul

Ziya Şark Sofrası – Florya Şubesi

Müşteri Hizmetleri: 444 94 92

www.ziyasark.com.tr

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak