Cephenin savaşan kadınları

Paylaş
 

 

Çanakkale Zaferi’nde kadınların büyük payı var… 

Eğitimci Yazar Vehbi Vakkasoğlu, Küçükçekmece Belediyesi Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi‘nde katıldığı söyleşide Çanakkale Zaferi sürecinde verilen mücadeleleri anlattı.

“İMANIN ZAFERİDİR”

Çanakkale Zaferi‘nin dinin, imanın, vatanın, milletin zaferi olduğunu belirten Vakkasoğlu, ‘O askerlerin dillerinde bir tek kelam vardı. O da Allah’tı. Mehmetçik hazırlığını abdest alarak dua ederek yapardı. Helalleşirlerdi. Hiçbir Avrupalı’nın kültüründe bunlar yoktu. Öyle ki bu durum kara savaşları sırasında bir Alman komutanın da notlarına yansımıştır” dedi.

cephenin-savasan-kadinlari-vehbi-vakkasoglu-kucukcekmece-2

“KADINLARIMIZIN PAYI BÜYÜKTÜR”

Çanakkale Zaferi‘nde kadınların da büyük bir pay sahibi olduğunu ifade eden Vakkasoğlu, “Cephenin gerisini, evi, aileyi, yokluk, kıtlık vurmuştu. Kadınlar eşlerine şehit olacağını bile bile cepheye git diyorlardı. Bu zaferde onların fedakarlıklarının payı büyüktür” diyerek, pek çok hikayeyi de katılımcılarla paylaştı.

Söyleşi sonunda Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal Işler Müdürü Salih Çevik, Vehbi Vakkasoğlu‘na çiçek vererek teşekkür etti. Vakkasoğlu, program sonunda kitaplarını da imzaladı.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak