Cep telefonuyla yatıp kalkanlar dikkat!

Paylaş
 

 

Stres ve elektronik cihazlar sinir sistemimize dokunuyor. Uzmanlar uyarıyor…

Stres hayatın içinde olabilen bir unsurdur. Az veya çok hayatın bir döneminde herkes stresli bir dönem geçirebilir ve zaman zaman öfkelenebilir. Aşırı stres ve kontrol edilemeyen öfke boyutunda sağlık olumsuz etkilenebilmektedir. Tüm vücudun uyum içinde çalışabilmesi için sinir sisteminin sağlıklı olması büyük önem taşımaktadır.

Medicana International Samsun Hastanesi Nöroloji Bölümünden Doç. Dr. Murat Terzi; Stres, aşırı öfke ve elektronik cihazların sinir sistemi üzerindeki olumsuz etkileri konusunda bilgi verdi;

Aşırı stres ve kontrol edilemeyen öfke varlığında sinir sistemi olumsuz etkilenebilmekte vücudumuzun ahenk içinde çalışması zarar görebilmektedir. Aşırı stres varlığında baş ağrısı, baş dönmesi, dengesizlik, unutkanlık, yorgunluk, dikkat eksikliği, kekeleme ya da benzeri konuşma güçlükleri, konsantrasyon güçlüğü, kaslarda seğirme , beyin damar hastalıkları ve uyku bozukluğu gibi şikayetlerde artma görülmektedir. cep-telefonuyla-yatip-kalkanlar-dikkat-2

Ayrıca epilepsi, multipl skleroz gibi hastalıkların seyri stres varlığında olumsuz etkilenebilmektedir. Multipl skleroz (MS), amiyotrofik lateral skleroz (ALS) gibi kronik nörolojik hastalıklarda hastalığın seyrindeki belirsizlik de zaman zaman strese neden olabilmektedir. Yani, stres nörolojik hastalıkların seyrini olumsuz etkileyebildiği gibi, kronik nörolojik hastalıklara da stres ve zaman zaman öfke eşlik edebilmektedir.

Aşırı stresin eşlik ettiği hastalıklar

Baş ağrısı öyküsü olan hastalarda stres ve öfkeyle birlikte baş ağrısı sıklığında ve şiddetinde artma olabilmektedir. Hem gerilim baş ağrısı hem de migren ağrıları stresle birlikte artabilmektedir. Stres ve öfkenin kontrolü ile birlikte baş ağrısının sıklık ve şiddetinde azalma görülmektedir.

Baş dönmesi ve dengesizlik şikayetleri aşırı stres ve yorgunlukla birlikte artabilmektedir. Hastalar stres, uykusuzluk ve yorgunluğun fazla olduğu dönemlerde baş dönme hissinin arttığını belirtmektedir. O nedenle vertigo tedavisinde stres ve uykusuzluğun azaltılması da amaçlanmaktadır.

Stresin aşırı olduğu dönemlerde unutkanlık şikayetlerinde artma olmaktadır. Hastalar bu dönemlerde yapacakları işleri unuttuklarını ve Alzheimer hastalığı olma endişelerini belirtmektedir. Stres varlığı tespit edilen hastalarda stresin azaltılması ile birlikte unutkanlıkta da azalma olduğu görülmektedir.

Stres artışı ile birlikte horlama, uyku apnesi, uyku terörü, uyurgezerlik, uykuya dalamama gibi uyku bozukluklarında artma olduğu görülmektedir. Stresin azaltılması ile birlikte bu uyku bozukluklarında anlamlı düzelme olduğu görülmektedir.

Multipl skleroz hastaları stresli dönemlerde daha sık atak geçirebilmekte ve yorgunluk, dengesizlik, yürüme güçlüğü gibi şikayetlerinde artma görülebilmektedir. MS hastalarında stersin azaltılması hastalık seyri ve yaşam kalitesini olumlu yönde etkilemektedir.

Aşırı stres ve kontrol edilemeyen öfke tansiyon yüksekliğine neden olabilmekte ve tansiyon yüksekliği sonucu beyin damar tıkanıklığı ve beyin damar kanamsı gibi nörolojik hastalıklar görülebilmektedir. Beyin damar hastalıklarının azaltılması ve önlenmesinde tansiyon kontrolü büyük önem taşımaktadır. Tansiyon yüksekliğinde bir risk oluşturan stres ve öfkenin kontrolü beyin damar hastalıklarının kontrolü açısından önemlidir.

Stresle nasıl baş edelim

Stresi en aza indirmek sinir sistemi sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Stresle baş etmenin en iyi yolu, kişinin kendisinde strese sebep olan şeyleri fark edip kontrol altına almasıdır. Çevremizde stres nedeni olabilecek unsurları belirleyip bunları en aza indirmeye çalışmalıyız. Derin nefes almak, zamanı iyi kullanmak, sosyal ortamlarda bulunmak, konuşarak duyguları ifade etmek, hobiler geliştirmek, gerçekçi hedefler belirlemek, spor yapmak ve sağlıklı yaşam kurallarına uymak gibi etkenlerle stres en aza indirilebilir ve öfke kontrol edilebilir.

Ayrıca, yüzme, yoga, pilates, sağlıklı beslenme ile birlikte stres ve öfke azaltılabilir.
Ayrıca multipl, skleroz, Parkinson hastalığı, amiyotrofik lateral skleroz, beyin damar hastalığı gibi nörolojik hastalıklarda hastalığı iyi bilmek ve hastaların hastalıkları ile birlikte yaşamayı öğrenmeleri, stres ve öfkeyi azaltmakta ve hastaların yaşam kalitesini artırmaktadır.

Elektronik cihazların Sinir Sistemine etkileri

Cep telefonu ve diz üstü bilgisayar gibi elektronik eşyalar son 20 yılda hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiştir. Bu cihazların insan vücuduna olumsuz etkileri olduğu son yıllarda gösterilmeye başlanmıştır. Baş ağrısı, baş dönmesi, işitme ve görme problemleri elektromanyetik etkilenmeyle birlikte artmaktadır. Elektromanyetik etkilenmenin fazla olduğu durumlarda yorgunluk, halsizlik ve streste de artış olduğu görülmektedir. Stres artışı ile birlikte sinir sistemi olumsuz etkilenmektedir.

Cep telefonu ve bilgisayarı hayatının önemli bir parçası haline getirenlerin bu cihazlar olmadığında yaşadıkları panik halini görebilmekteyiz. Cep telefonu ve bilgisayarların şarjının bitmesi düşüncesi bile insanları strese sokabilmektedir. Bu açıdan bakıldığında bu teknolojik aletleri daha etkin ve sağlıklı kullanmak, stresi ve bunların vücuda olan olumsuz etkilerini azaltacaktır.

Cep telefonu zararları üzerine birçok araştırma yapılmaktadır. Kandaki zararlı proteinlerin ve toksinlerin beyne girmesini engelleyen savunma mekanizmasını devre dışı bırakabilmektedir. Cep telefonu yorgunluk, baş ağrısı, kulakta çınlama, deride yanma hissi, yüksek tansiyon, baş ağrıları, baş dönmesi ve dikkatin dağılmasına sebep olabilmektedir.

Günlük yaşamda maruz kalınan manyetik alanların beyin tümörlerine neden olabildiği görülmektedir. Bu nedenle hayatımızdan belki tamamen çıkaramayacağımız bu cihazları daha sağlıklı kullanmak sağlıklı bir sinir sistemi için büyük önem taşımaktadır.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ…

  • Site Yorum

Bir yorum bırak