Çamaşır yıkamanın püf noktaları

Paylaş
 

Birkaç ipucuyla çamaşır yük olmaktan çıkıyor, hayatlar kolaylaşıyor. Mükemmel Çamaşır Yıkama bilgileri sayesinde çamaşır dert olmaktan çıkıyor. Çamaşır yıkarken yapılacak birkaç küçük değişiklik hayatları kolaylaştırıyor.

Çamaşır yıkama sürecini iyileştirmek için araştırmalar yapan uluslararası bilim adamları ve akademisyenlerden oluşan Mükemmel Yıkama Kurulu’nun (Board for Washing Excellence/BWE) tüketicilerin evde çamaşır yıkarken enerji, zaman ve paradan tasarruf etmelerini sağlayacak pratik önerileri burada. Solan renkler, kireç, kumaşların hasar görmesi ve kötü kokular gibi sık yaşanan sorunların çözümüne ilişkin birçok bilgi ve ipucu bulunuyor.

rr

Mükemmel Yıkama Kurulu’nun Avrupa’da 5 bin kişi üzerinde gerçekleştirdiği araştırma, sadece yıkama sonuçlarına değil, daha önemlisi tüketici sağlığı ve çevreye büyük etkisi olan birçok davranış ve yanlışları ortaya koyuyor. Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 88’i çamaşır yıkarken daha iyi sonuçlar elde etmek istiyor, ancak bu konuda yeterli bilgiye sahip değiller.

Mükemmel Yıkama Kurulu Başkanı, Almanya Bonn Üniversitesi, Ev Aletleri ve Teknolojisi Bölümü’nde görevli Rainer Stamminger şöyle konuştu:

“Çamaşır yıkamak, her daim koşuşturma içindeki tüketiciler için ciddi bir yük. Araştırmamız gösterdi ki, giysilerin ayrıştırılmasından makineye nasıl konacaklarına, uygun deterjanın seçilmesinden suyun sertlik derecesine, uygun yıkama programından makinenin nasıl temiz tutulacağına kadar birçok konuda pratik bilgilere ihtiyaç var. İnternette araştırma yapmak akılları daha fazla karıştırabiliyor.

upload1906

İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü Moda Tasarımı Program Başkanı Prof. Dr. Cevza Candan ise şunları kaydetti:

“Teknolojik ilerlemelere paralel olarak tekstil ürünlerinin çeşitliliği her geçen gün artmaktadır. Dolayısıyla, ev tipi çamaşır yıkama işleminde; yıkama performansından ödün vermeksizin, fakat aynı zamanda giysilerin kullanım ömrünü azaltmayacak şekilde ayrılarak yıkanabilmesi ve bu bağlamda doğru yıkama sıcaklıklarının seçilmesi tüketici için gittikçe daha büyük bir önem arz etmektedir.

Mükemmel Yıkama Kurulu’nun araştırması, çamaşır yıkarken istenilen sonucun elde edilememesinin sebeplerini de ortaya koydu. Buna göre tüketicilerin sadece yüzde 13’ü yıkama talimatlarına uyarken, yüzde 6’sı giysileri ayrıştırmıyor; her beş kişiden biri ise makineye ne kadar çamaşır koydukları ve kullandıkları deterjan miktarı üzerinde hiç düşünmediklerini söylüyor. Kireç en yaygın sorunların başında geliyor; katılımcıların yüzde 60’ı, kirecin kumaşa zarar verdiğinden bihaber: Ortalama her dört kullanıcıdan üçü (yüzde 74), çamaşırların yıkandıktan sonra solduğuna ya da daha grileştiğine, yüzde 33’ü de yanlış yıkama programlarının seçilmesi nedeniyle kumaşların zarar gördüğüne inanıyor. 

Araştırma, çamaşır yıkamanın çevreye ve sağlığa etkisine de ışık tutuyor. Tüketicilerin yüzde 45’i, kötü havalarda çamaşırları sıcak bir odada asarak kurutmanın en çevreci yöntem olduğunu düşünüyor. Araştırmaya katılan her beş kişiden biri, ya kendilerinin ya da ailelerinden birinin giysilerden kaynaklanan cilt tahrişi yaşadığını dile getiriyor. 

camasir_hatasi

PÜF NOKTALARI & İP UÇLARI

  • 1. Gerekmediği sürece çamaşır yıkamayın.
  • 2. Daha iyi bir sonuç için çamaşırlarınızı ayrıştırın.
  • 3. Kaynak ve zaman tasarrufu için çamaşır makinenizi, kapasitesi ölçüsünde doldurun.
  • 4. Uygun deterjan kullanın, dozunu doğru ayarlayın.
  • 5. -Yumuşak su kullanmaya ya da suyunuzu yumuşatmaya dikkat edin.
  • 6. Giysilerin üzerindeki yıkama talimatlarına uyun ve kirlilik derecesine göre yıkama programı seçin.
  • 7. Suyun sıcaklığı, kumaş yapısı ve giysilerin kirlilik derecesine uygun olmalı.
  • 8. Mümkün olan en yüksek sıkma ayarını kullanın.
  • 9. Çamaşır makinenizi sterilize etmek için, ayda bir 60 °C’de, ağartıcı -içeren bir deterjan (toz halinde) ya da ağartıcı katkı maddeleri kullanın.

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak