Bu kez Ortadoğu Batı’yı solladı!

Paylaş
 

Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, dünyadaki İnternet oyuncularının gözünü neden Ortadoğu’ya çevirdiğini açıkladı.

Ortadoğu İnternet kullanım trendinin dünyada büyük bir yükseliş yaşadığını belirten Erkan, Türkiye’nin Batı ve Doğu arasında kaldığını vurguladı.

Peki ama İnternet, neden Ortadoğu’da yükselişe geçti? Batı’da neden bir yavaşlama yaşanıyor? Türkiye yükselen bu trendler arasında hangi boyutta?

İşte tüm bu soruların cevabı röportajımızda…

Röportaj: Hamit ETEEVRANS – Heykadın.com

Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, gazetemiz www.heykadin.com’a konuştu. Son yıllarda teknoloji alanında internet kullanım trendleriyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan Erkan, Ortadoğu’da internet kullanımında büyük bir yükselme yaşandığını, Batı’nın internet kullanma oranlarında yavaşlama olduğunu, Türkiye’nin ise bunun iki arasında bir seyir izlediğini söyledi.

Türkiye’de 14 şehirde fiber internet ağıyla müşterilerine kaliteli ve hızlı internet hizmetini sunduklarını belirten Erkan, gerçek ve sahte fiber konusunda da vatandaşları uyardı.

İşte Turkcell Superonline yatırımları ve hedefleri, internet kullanım trendleri ve gündem dışı özel hayatıyla ilgili Murat Erkan’ın sorularımıza verdiği cevaplar.

-Turkcell Superonline’ın yükselme trendinden başlayalım…

Turkcell Superonline olarak ikinci çeyrek değerlendirilmesini yaptık. Bu değerlendirme sırasında da gelirlerimizi yüzde 39 büyüttük ama buradaki en önemli rakam, ikinci çeyrekte yüzde 39 büyüme değil, bunu istikrarlı bir şekilde son 3 yıldır, bu benzer büyüme trendlerini devam ettirmemizdir. Karlılığımızı da yüzde 39 büyüttük. Bu büyümenin esas itici yükü fiber optik yatırımın hayata dönüşmesidir. Bu yatırım da üç ana işimiz kullanıyor. Bunlardan bir tanesi bireysel işimiz, bir diğeri kurumsal ve son olanı da toptan işimizdir.

Bireysel işimiz yüzde 54 büyüyor. Kurumsal işimiz yüzde 37 büyüyor. Toptan işimiz de yüzde 26 büyüyor.  Her üç işimizin de bu büyümeye katkı sağlaması bizim için çok motive edici.

Hamit-Eteevrans-Murat-Erkan-1

 Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, Hamit ETEEVRANS’a konuştu.

– 14 şehirde fiber altyapısı hizmetiniz olduğunu söylediniz. İlerleyen zamanlarda buna yeni şehirler de eklenecek. Bu 14 şehir hangileri?

Bu şehirleri sayarsak; İstanbul, Ankara, İzmir, İzmit, Samsun, Trabzon, Antalya, Mersin, Adana, Gaziantep, Kayseri, Bursa, Konya ve Diyarbakır’dır. İnşallah şehir sayısını artırmayı düşünüyoruz.

-Şehirlere yayılma süreci nasıl gelişiyor?

Bütün şehirlerde iş dünyası, sivil toplum örgütleri ve yerel yöneticilerle bir araya gelerek o şehri genel olarak analiz ediyoruz. Hangi şehir buna daha çok ihtiyaç duyuyor? Burada şehrin de vizyonu çok önemli.  Tüm değerlendirmeler ışığında gereken adımları atıyoruz. Önümüzde 4-5 tane daha şehir var. Bu şehirlerin hangileri öne çıkacak ve adım atılacak buna gidişat yön verecek.

GERÇEK VE SAHTE FİBER

-Gerçek ve sahte fiber konusunda beyanınız oldu. Neydi bu bilinmesi gereken detay…

Tüm dünyada şunu görüyoruz ki, fiber teknolojileri gerçekten sizin 1000 Mgbt’e kadar verebildiğiniz hızı ortaya koyması için geçerli. Bence bakır teknolojilerinin üzerinden bazı yenilikler yaparak, bunu fibermiş gibi göstermek çok doğru değil. Vatandaşın doğru bilinçlenmesi lazım… Hızları 100 Mgbt’lere   çıkan altyapıyı müşterilerinize götüremiyorsanız, buna gerçek fiber diyemezsiniz. Biz de bunu ortaya çıkarmak durumundayız. Bunu açığa çıkarmazsak vatandaşların kandırılmasına göz yummuş oluruz.

-Türkiye’de 4G teknolojisinde yeterli altyapı oluştu mu?

Bu teknolojinin önümüzdeki 1-2 yıl içinde geleceğini düşünecek olursak, bunu Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) Başkanımızın ağzından söyleyebilirim. Çünkü bunu kendisi de ifade etti. Altyapı 4G geldiğinde yeterli olmayacak. Dolayısıyla ülke olarak yatırımların ve sektörün önünün açılması gerekiyor. Ben de aynı görüşteyim.  Bizim daha fazla fiberoptik teknolojiye yatırım yapıp, Türkiye’ye daha hazır altyapılara ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Bu konuda da herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesini diliyorum.

turkcell-superonline-murat-erkan

BATI’DA İNTERNET KULLANIMI YAVAŞLADI

-Ortadoğu’da internet kullanımının arttığı yönünde istatistikleri bizimle paylaştınız. Bu artışın görünmeyen yüzü ne?

Bütün bölgelerin internet kullanma trendlerini incelediğimizde yıldan yıla en fazla büyüyen yerin Ortadoğu olduğunu gördük. Ortadoğu’da çok ciddi böyle bir sonuç ortaya çıktı. Bunun iki nedeni var. Birincisi; özellikle Batı’da trend yavaşladı. Batı internet kullanımı yavaşladı. Bunun nedeni nüfus büyümüyor. Buna paralel olarak kullanım oranlarında da azalma görünüyor. Yatırımlar da azalmış durumda. Ama buradaki esas nokta,  Ortadoğu’daki yükseliş, bütün internet oyuncularının da dikkatini çekiyor. Video tüketimi, Youtube, diziler, paylaşımlar, Arap Baharı vs. bütün bunları ortaya koyduğumuzda internet kullanımı konusunda ciddi bir hızlanma gördük. Bu büyüme işaretidir. ‘En çok kullananlar’ demiyoruz ama ‘en hızlı büyüyen’ yerin Ortadoğu olduğunu söylüyoruz. Diğer taraflar yani Batı artık internet konusunda olgunlaşmış pazarlar. Onlarda büyüme daha makul ölçülerde.

-Türkiye, Batı ve Doğu’nun arasında kalmış bir coğrafya. Türkiye bu yükseliş trendlerinin neresinde?

Türkiye ikisinin ortasında… Büyüyoruz ve daha olgunlaşma aşamasındayız. Türkiye her zaman bir arabulucu gibi… Türkiye, Ortadoğu ve Batı arasında seyrediyor.

-Türkiye ve dünyada yükselen internet kullanımı trendlerinin anlatıldığı 21 dakika olarak hazırladığınız filmi BTK ile birlikte kamu spotu yapmayı düşündünüz mü ya da düşünür müsünüz?

Bu çok iyi bir fikir… Mutlaka bunu yapabiliriz. Yıl yıl internet kullanma trendleriyle, nostalji ve insanları sıkmadan keyifli pratik bilgiler sunalım istedik. İnternet konusunda dünden bugüne ne yaşadık? Birçok konuyu herkesin bildiği ama derli toplu olan bir yerde gördüğü bir internet kronoljisi hazırlamak istedik. Arkadaşlarımız çok hoş bir çalışma yaptı. Bunu da basınla paylaştık. Kamuoyuyla da paylaşmak isteriz.

 İŞTE O FİLM:

-İlerleyen zamanlarda Superonline olarak uygulayacağınız diğer projelerinizden bahsedebilir misiniz?

Çok projelerimiz var. Çok yakında duyacaksınız. Çok güzel projelerimiz var. Evet, 4G konuşuluyor ama elimizde çok iyi projelerimiz var. Önümüzdeki 15 gün 1 ay içinde bunları da lanse edeceğiz.

BEYLİKDÜZÜ VE ULUS FARKI

-Fiber altyapısının Ulus ve Beylikdüzü arasındaki fark nedir? Beylikdüzü’nde daha hızlı bir aşama kaydettiğinizi söylemiştiniz. Nedir bu fark?

Uydukent ve vizyon olması bunda önemli bir payı ortaya çıkartıyor. Şehrin eski taraflarında altyapı çalışması oldukça zor. Bu konuda gerekli izinler daha zor oluyor. Şehrin yeni bölgelerinde daha kolay hizmet götürme daha hızlı gerçekleşiyor. Yeni bölgelerde altyapı hizmeti de yeni olduğu için bizlere de kolaylık sağlıyor. Bu şekilde daha hızlı ilerleyebiliyoruz. Eski yerlerde Telekom altyapısı yapmakta zorlanıyoruz.

MURAT ERKAN’A GÜNDEM DIŞI HAYATA DAİR SORULAR

-Teknoloji gündemini ve iş yatırımlarınızı bir kenara bırakacak olursak, Murat Erkan’a farklı sorularak sormak istiyoruz. ‘Sevmek’ dediğimizde aklınıza ne geliyor?

Aklıma aşk geliyor, gönül geliyor, keyif geliyor ve mutluluk geliyor.

-Bunu yaşadığınızı düşünüyor musunuz?

Kesinlikle. Hem işimde hem özel hayatımda yaşadığımı düşünüyorum.

-Peki, sizce insanlar neden mutlu olmalılar?

İnsanlar hoşgörüden mutlu olmalılar. İnsanlar kolay şeylerden mutlu olmalılar. Bunun çok net bir örneği var. Robin Williamsgibi bir aktör intihar ediyor ve neden intihar ettiğini kimse bilmiyor. Bu sorunun arkasında kolay şeylerden mutlu olmamız gerektiği gerçeği ortaya çıkıyor. Beklentiyi çok yüksek tutmamak gerekiyor. Her şeyin arkasından yüksek beklentilerle gittiğiniz zaman bu size hayal kırıklıkları ve moral bozukluğu yaşatabiliyor. Bence hep ileriye bakıp, hayattan keyif almamız gerekiyor.

-Boş vakitlerinizde İstanbul’da neler yapıyorsunuz?

Spor yapmayı ve spor arkadaşlarımla vakit geçirmeyi çok seviyorum. Küçük teknolojik aletleri ve hayata dair etkilerini kullanmayı çok seviyorum.

-Hiç Şehir Hatları vapuruyla seyahat ettiniz mi?

Evet, çok.

-Halen seyahat ediyor musunuz?

Evet. Çünkü benim evim karşıda, Maltepe’de. İşim de Tepebaşı’nda. Toplantılarım olduğunda ve acil yetişmem gerektiğinde deniz yolculuğu yaparak Kadıköy’den Karaköy veya Karaköy’den Kadıköy yaparak evime veya işime gidebiliyorum. Oradan da tünelle işyerime ulaşıyorum. Trafikte sıkışmamak için bunu yapıyorum. Bundan 24 ay önce çok kiloluydum. 20 kilo vermem gerektiğini düşündüm. 20 kiloyu sabırla verdim. Daha sonra yarım maraton koşmam gerektiğini dair kendime yeni bir hedef daha koydum.  Mart ayında da Antalya’da 21 kilometrelik yarım maratonu 2 saatin altında bitirmek gibi de bir hedef koydum. Ve maratonu 1 saat 56 dakika ile bitirdim. Hayatımda böyle küçük küçük hedefler koyuyorum. İş hayatımdaki o yoğun stresi özel hayatımdaki renklerle dengelemeye çalışıyorum.

-Kadınlara yönelik internet trendlerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Kadınlara dair neler söylemek istersiniz?

Hayatımızda annemiz, eşimiz, halamız, teyzemiz ve iş arkadaşlarımız var. Kadınlar hayatımızın her noktasında var. Her zaman hayata değer katıyorlar. İşin teknik ve portal olan boyutunda da kadınların erkeklere göre daha farklı bir tarzları ve bakış açıları var. O bakış açılarını bu tür portallarla yakalamalarında büyük fayda olduğunu düşünüyorum. Kadınlara yönelik olarak yapılan projelerde yükselme yaşanıyor.

-Bize ayırdığınız zaman için teşekkür ederiz…

Biz teşekkür eder, www.heykadin.com’a yayın hayatında başarılar diliyoruz. Genç yaşta bu tür girişimlerin sonuçsuz kalmayacağını düşünüyorum. Üstelik SEV adında bir roman yazmışsınız… Kaleminize sağlık. Başarılarınızın devamı diliyorum.

-Tekrar teşekkürler…

Hamit-Eteevrans-Sev-Murat-Erkan

 

Hamit Eteevrans yeni kitabı SEV’i Murat Erkan’a imzaladı.  

  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. Lale Çabuk dedi ki:

    Beylikdüzünde oturuyorum. dediklerine katılıyorum…

  2. Jülide Uyar dedi ki:

    Reklamlarda atıp tutuyorlar. İş icraata gelince herkes çok haklı. Bir de superonline deneyelim bakalım ne olacak

Bir yorum bırak